İdamı istenen hacker: Hamza

Hamza’nın idamının istenmesinin sebebi ABD bankalarına ait 280 Milyon Doları Filistin’deki yardım kuruluşlarına dağıtmak üzere hacklamesi. Hamza, dünya üzerinde yaşayan en tehlikeli ilk 10 hackerdan biri olarak gösteriliyor. Cezayir asıllı bir hacker olan Hamza, kimilerine göre bir kahramanken kimilerine göre azılı bir suçlu. Hamza yıllarca FBI tarafından karış karış tüm dünyada arandı. Hatta bir ara FBI’ın en çok arananlar listesine bile girmeyi başardı! Peki, Hamza’nın bu kadar büyük bir suçlu olarak görülmesinin sebebi ne? Hamza bilgisayar bölümünden mezun oldu ve  hayatının en büyük saldırısını yaptığında sadece 27 yaşındaydı.

Hacker Hamza'nın niye idamı isteniyor?

Amerika birleşik devletlerinde bir milyondan fazla bilgisayara virüs bulaştırdığı tespit edilen bu tehlikeli ve inanılmaz hacker; 100 den fazla banka bilgisayarını hackleyerek bankalardaki paraları Filistin yardım kuruluşlarına  yolladı. Üstelik bahsettiğimiz rakamlar yalnızca resmi makamlarca açıklanan kısmı karşılıyor. Bu rakamların çok ötesinde kırma işlemi yaptığı konuşuluyor. Gerçek rakamların ne kadar olduğu bugün bile tam olarak bilinmiyor. Kendisiyle ilgili kimliği belirsiz bir kişi tarafından atılan Tweet’ e göre Hamza bugüne kadar tam 217 Amerikan bankasını hacklemiş ve bu bankalara ait tam 280 Milyon Doları Filistinli yardım kuruluşlarına bağışlamış. Söz konusu Tweet’in başlığı da içeriği kadar manidar: Dünyanın en tehlikeli kahramanı… Hamza için biçilen ceza ise idam!  Hamza’nın yaptıkları bunlarla da sınırlı değil. Tehlikeli kahramanımız Amerika’daki birçok bilgisayara zombi virüsü bulaştırmış. 
Hamza’yı bulmak için yapılan çalışmalar sonunda karşılık buldu ve kendisi Tayvan’da yakalandı. Bu haber sosyal medyada hızla yayıldı ve kendisinin özgürlüğünü destekleyen pek çok eylem gerçekleştirildi. Kimilerinin gözünde zenginden alıp fakirlere veren bir kahramana dönüşmüştü çoktan. O artık 21. Yüzyıl Robin Hood’uydu. Hakkındaki idam tartışmaları konuşulmaya başlanıldığında yine büyük gösteriler tüm dünyada boy gösterecekti.  Hatta Cezayir Büyükelçisi de bu eylemlere destek olmuş ve “Siber suçluların cezası idam olamaz.” şeklinde açıklamalar yapmıştı. Yargılama süreci devam eden Hamza için bir çok hacker büyük ülkelerin sitelerini çökertti ve resmen bir siber isyan baş göstermeye başladı. Tüm bu olayların sonucunda 65 yıl hapis ve 15 milyon Dolar para cezasına çarptırıldı. Hamza şu sıralar 'Gülümseyen Hacker' olarak bilinmekte ve hikâyeleri siber camiada dilden dile aktarılmakta. Kendisine bu ismin verilmesinin sebebi ise yakalandığında sergilediği rahat tavırlar ve gülümser şekilde kameralara verdiği pozlar. 

Kasım 1, 2016, 17:10 Tarihinde Yayınlandı
YAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak