COZMO Duyguları olan Robot

Merkezi San Francisco’da bulunan Anki isimli firma, yapmakta olduğu araştırmalar ve yapay zekâ üzerine yaptığı çeşitli deneylerle takdiri hak ediyor. Öyle ki, firma son olarak insanlarınkiyle eşdeğer duygulara sahip küçük bir robot üretmeyi başardı. Sahip olduğu yapay zekâ sayesinde duygulanabilen şirin robotumuzun adı ise Cozmo.

Yapay Zekâ Gelişiyor

Gelişen dünyamız pek çok yapay zekâ gelişimini de beraberinde getirdi. Her yeni günde de bu konuda atılan yeni adımlara şahit olmaya devam ediyoruz. Yapılan pek çok çalışmada ve bilimsel buluşta söz konusu yapay zeka araştırmalarının katkısını görmek mümkün. Bu alanda başı çeken firmalardan biri de Cozmo’nun yaratıcısı da olan Anki şirketi. Tek başına Cozmo bile yapay zekâ teknolojisinin geldiği boyutları gözler önüne sermeye yetiyor. 

Cozmo, yapay zekaya sahip diğer robotların aksine ev, bahçe, ofis gibi yerlerde ihtiyaç duyulan işleri yapmıyor. Onu farklı kılan ise insan duygularına sahip ilk robotlardan biri olması. Üstelik bu duyguları dışarısıyla da paylaşabiliyor ve hissettiklerini insanlara aktarabiliyor. Küçük bir oyuncak boyutunda ve görünümünde olan Cozmo, çocuklar için de eğlenceli bir arkadaş olabilir. İleriki süreçte insan ölçülerine yakın boyutlarda akıllı robotlar yapılır mı bilinmez ama Cozmo’nun bir süre daha ilgiyi üzerinde toplayacağı kesin gibi görünüyor. 

 

Kasım 14, 2016, 17:39 Tarihinde Yayınlandı
YAZAR

Şaziye Şen

Toplam 1 Yorum

  1. default
    Misafir 28 Kasım Salı 21:22
    Yapay zeka her gün gelişiyor her geçen gün şaşırtıyor
1

Yorum Bırak