Twitter İnişe Geçmeye Başladı

Twitter ilk çıktığından beri beklediği kar marjlarını bir türlü yakalayamadı. Bu durum haliyle Twitter yatırımcılarını memnun etmiyor. Geçtiğimiz aylarda birçok şirketin Twitter'ı satın almak için teklif sunması da Twitter'ın inişe geçmesinin bir sonucu olarak yorumlanıyor.

Twitter ilk çıktığı zamanlarda projenin tutabileceğine pek de ihtimal verilmiyordu. Çoğu otorite, projenin mantıksız ve ölü bir yatırım olduğu inancını taşıyordu. Ancak aradan geçen 10 yıldan sonra Twitter'ı kullanan yaklaşık 400 milyon insan gerçeğiyle karşı karşıyayız. 10 yıl önce böyle bir projeden nasıl para kazanabileceklerini soran bir muhabire "Şu noktada para bizim için önemli değil biz sadece büyümeyi hedef aldık" şeklinde cevap veren Twitter kurucuları aradan geçen bunca yıla rağmen hala kar etmek için çok uğraşıyor. Bu gerçeğin bunca kullanıcısı olan bir platform için absürt bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Bir internet sitesi düşünün ki dünya sıralamasında 10. sırada ve bu şirket para kazanamıyor. Gerçekten büyük bir başarı!
Geçtiğimiz aylarda, Twitter’ın yeterince kar etmediği durumundan yararlanmak isteyen Google başta olmak üzere Disney, Salesforce gibi firmaların Twitter'ı satın alabileceği dedikoduları yayılmaya başlamıştı. Tüm bu dedikodulardan en ilginç olanı ise Twitter'ın kar amacı gütmeyen bir kuruluş haline gelecek olma ihtimaliydi. Ancak geçtiğimiz son çeyrek mali yılın tablosuna baktığımızda hali hazırda zaten kar değil zarar etmekte olan bir projeyle karşı karşıyayız. Bu dönemde 100 Milyon Dolar’dan daha fazla zarar eden Twitter, isteyerek ya da istemeyerek zaten kar edemeyen bir şirket durumuna düşmüş görünüyor. 
 

Aralık 11, 2016, 11:36 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak