Siber Güvenlik Yasasını Çin Onayladı.

Bir çok büyük şirket tarafından büyük tepkilerle karşılanan "Siber Güvenlik Yasası"nı Çin parlamentosu onayladı ve bir çok şirket tarafından tepki ve eleştirilere maruz kaldı.

Çin parlamontosunun onayladığı Siber güvenlik yasası bir çok tepkileri de beraberinde getirdiği. En çok tepki gösterenler ise yabancı şirketler ve insan hakları savunucuları oldu. Çin bu yasasıyı kabul etmesindeki gerekçeyi terörizm ve hacker tehtidi yüzünden aldığını belirtti.

Çin'de maalesef karar vericiler hükümet ve parlamento fakat hükümetin kararlarını parlamento hiç eleştirmeden ve tereddütsüz kabul etmek durumunda. Durum böyle oluncada da Çin Hükümetinin aldığı kararla Siber güvenlik yasası onaylandı. Yasanın yürürlüğe girmesi ise 2017 Haziran ayında olacak.

Peki Şirketler Bu Duruma Ne Diyor ?

Yasayı kabul etmesini eleştiren kısımda bulunan şirketler ve insan hakları savunucusu. Şirketler için önem teşkil eden durumları Çin'in bu şekilde öğreneceğini veya Çin2in bu çevrelerden dışlanacağını açık bir şekilde ifade ettiler. Özellikle Çin de kurulu servis ağını düşündüğümüzde bunun aynı zamanda servis ağlarınada zarar vereceği tartışılmaz maalesef. Ayrıca çin'in en gelişmiş sansür ağına sahip olduğunu da bilmeyinimiz yok. İnsan hakları savunucuları da buna zarar vereceğini belirtti.

Bazı şirketler ise yasayı kabul etikden sonra ise en azından bazı maddelerinin değişmesini istediler. Bu yasa ile Çin'e yapılan yatırımların azalacağına dair durumların söz konusu olacak gibi şimdiden. Çünkü bir çok yabancı şirket Çin pazarında olan mülkiyet haklarından vaz geçeceklerini söyledi hatta bazı ürünler için arka kapılar bile bulmayı düşündüklerini belirttiler.

Kasım 17, 2016, 07:18 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak