Oracle, Google’den 9.3 milyar dolar talep ediyor!

Google ile Oracle arasında 6 yıldır süregelen patent hakkı ihlali davasında yepyeni gelişmeler var.

Buna göre Oracle kendilerinden izinsiz olarak Google’nin Android’te Java API’lerini kullanması sebebiyle yaşadığı zararlara karşılık 9.3 milyar dolar talep ediyor! 

Java’nın esas sahibi Sun Microsystem’di ancak 2010 yılı başında Oracle şirketi satın almış haliyle Java’nın haklarına da sahip olmuştu. Hiç zaman kaybetmeyen şirket Google’dan hakkını almak için mücadeleyi de başlatmıştı. Şu ana kadar jüri 37 Java API’si hakkında Google’yi suçlu buldu. Öte yandan hakim ise API’lerin patent kanunu korumalarına dahil olmadığını ifade etmişti. Google davayı bir üst mahkemeye taşımak istese de bunu başaramamıştı.

Google ve Oracle Mayıs ayında gerçekleştirilecek davada bir kez daha karşı karşıya gelecekler ancak Java’nın hak sahibinin istediği miktar Google’yi şaşkına çevirmiş olabilir. Oracle’nin istediği bu miktarın 475 milyon doları gerçek zararlar, 8.83 milyon doları ise Google’nin Android’ten elde ettiği kâr karşılığında talep ediliyor. Google’ın zararlar karşısında ödemeyi düşündüğü miktar ise sadece 100 milyon dolar. Bana kalırsa Google paşa paşa 9.3 milyar dolar ödeme yapacak ama bana kalırmı kalmaz :).

Mart 29, 2016, 11:04 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak