Microsoft Sonunda Küfürbaz Tay'ı İçin Özür Diledi !!!

Microsoft, kullanıma sunduğu ve ertesi gün aniden çevrimdışı bırakmak zorunda kaldığı yapay zeka sohbet botu Tay tarafından oluşturulan "istenmeyen saldırgan ve yaralayıcı twitler için derinden üzgünüm" diye açıklama yaptı.

Microsoft Research başkan yardımcısı Peter Lee tarafından Cuma günü yayınlanan bir blog yazısında, "bizim ilke ve değerlerimiz ile çelişen ve kötü niyetli hale gelen Tay botunu mühendisler ve yazılımcılarımızla daha iyi planlama yaptıktan sonra geri getireceğiz.” diye yazdı.

Microsoft Çarşamba günü 18-24 yaş arası kullanıcılarla Twitter Kik ve AI platformları üzerinden kullanıcılarla karşılıklı iletişim kurmayı amaçlayan bir Chatbot olan Tay’ı tanıttı.

Tay, ilk gün içerisinde 40 milyondan fazla kullanıcı ile etkileşime girdi ve oldukça iyi benimsendi.

Ama kısa bir süre sonra Tay, kötü niyetli kullanıcılar tarafından öğretilen çılgınca uygunsuz ve kınanması gereken kelime ve görüntüleri kullanmaya başladı.

Ve başta Twitter olmak üzere sosyal medya üzerinden gelen tepkiler ve Tay’ın küfürbaz ırkçı ve saldırgan karşılıklar verdiği için eleştirilmesinin ardından,  kullanıma açıldıktan bir gün sonra çevrimdışı olmak zorunda kaldı.

İşte o Açıklama :

Mart 28, 2016, 17:02 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak