Google Translate Her Geçen Gün Dahada Başarılı

Google, geçtiğimiz aylarda Google Translate için bir güncelleme yayınlayarak yapay zekâya geçtiğini duyurmuştu. Bu sayede, güncelleme sonrası Google Translate’ de her geçen gün daha iyi çevirilere rastlamaya başladık.

Çince, Japonca, Mandarin gibi diller birebir çeviri yazılımı için gerçekten çok karmaşık dillerdir. Google, yeni yaptığı güncelleme ile bu dilleri bile artık çok basit bir şekilde kavrayabilir hale geldi. İki dil arasında çeviri yapmak artık çok daha kolay ve güvenilir. Yeni sistem, İngilizceden Çince veya Mandarince ye otomatik çeviri yapabiliyor.

Aslında Google Translate yazılımının çalışma sistemi, tüm dilleri önce 'interlingua' adını verdikleri dile çevirmesi üzerine kurulu. Bu sayede siz her çeviri yaptığınızda Google Translate yeni bir kelime öğrenmiş oluyor. Daha sonra o kelimeyi başka birileri çeviri yaparsa otomatik olarak yazılımın önceden öğrendiği kelime ile karşılaşıyorlar. İngilizce-Korece bir çeviri yaptığınızı düşünün. Google Translate bu kelime grubunu aynı anda Korece-İngilizce şeklinde aktarabiliyor. Gerçekten güzel bir özellik! Bahsettiğimiz yazılımsal özellik de Google Translate'in her geçen gün daha iyi çeviriler yapmasını sağlayan güncelleştirmelerinden.

Geçtiğimiz son aylarda yapılan bu güncelleme ile sisteme yeni diller de eklenmiş durumda. Şu an aktif olarak çeviri yapabileceğiniz 103 adet dil var. Bu 103 dilin milyonlarca kombinasyonu düşünüldüğünde Google Translate kesinlikle bir süper bilgisayar olmalı! Aksi takdirde bu kadar yoğunluğu kaldırması mümkün gözükmüyor.

Aralık 15, 2016, 12:36 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak