Ccleaner Nedir ve Nasıl Kullanılır

İnternet ile sürekli içli dışlı olan bilgisayarlarda bir süre sonra yavaşlama kaçınılmaz oluyor. Bu aşamada sistem temizliği yapan programlar imdadımıza yetişiyor. CClenaer programı, sistemdeki birikmiş çöp programları, çöp yığınlarını silerek sisteminizin rahatlamasını sağlayan programlardan biridir.

Bu yazımız Ccleaner programından kısaca bahsedeceğiz ve biraz da kullanımına değineceğiz. Ccleaner programını internet üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ccleaner programında Türkçe dil desteği yer alıyor. Türkçe olmakla beraber aynı zamanda boyutunun düşük ve her an ulaşabilir olması da iyi bir özelliği. Programın beraberinde kurulumu yaparken, program kurulum aşamasında dilerseniz google chrome’nin de kurulmasını size sağlayabiliyor. Kurulumdan sonra programı çalıştırdığımızda sade bir ekran bizi karşılıyor. Peki neler yapıyor Ccleaner üzerinde? Aslında ekran gayet sade ve anlaşılabilir şekilde neler yaptığını listelemekte. Geçici internet dosyalarını temizliyor. Tarayıcı geçmişini ve tarayıcı kalıntıları dediğimiz çerezleri, son girilen adresleri, son indirilen dosyaları, son dökümanları, önizleme belleğini ve çöp kutusundaki dosyaları dahil silebilen bir program. Yani kısacası toplu bir temizlik yapan araç diyebilirim size. Fakat tabi bunu yaparken program tarayıcılarınızda sürekli şifre ve parola girmek istemediğiniz için parolanızı anımsamasını istediğiniz siteler vardır muhakkak. Bu programı çalıştırdıktan sonra bu şifreler tekrar silinmiş olacağı için yeniden kullanıcı adı ve parola girişlerinizi tarayıcınıza tanımlamanız gerekmektedir. Fakat genel yaptığı temizlik sonunda sisteminizin üzerindeki yükü oldukça hafifletebilecek etkili bir optimizasyon programlardan bir tanesidir. Ve şu sıralar çok kullanıldığını ve popüler olduğunu söyleyebiliriz. Temizliğe başla kısmından programı çalıştırabilirsiniz. Eğer ki uzun bir süredir bilgisayarınızı kullanıyor ve ilk kez temizlik yapacaksanız bu işlem biraz uzun sürebilir. Ama sonrasında bilgisayarınızı bir hayli hafifletmiş olacaktır. Program tarayıcımızı kapatmadan tam bir temizleme yapmamaktadır. Eğer temizleme işlemini başlattığınız esnada web tarayıcılarınızdan herhangi birisi açık ise Ccleaner uyarı vererek tarayıcılarınızı kapatmak isteyecektir ve bununla ilgili olarak uyarı mesajı verecektir. Dosyaları silmeden önce, sileceği dosyaları arayüzde göstermektedir. Tabi bunun için ilk olarak Analiz seçeneğini seçmelisiniz. Direk temizlik istiyorsanız sağdaki temizliğe başla seçeneğiyle devam edebilirsiniz.

Ccleaner sistem temizliği dışında kayıt defterindeki bazı problemleri de tespit edip düzeltmektedir. Sorunlar için tara dedikten sonra sonuçlar çıkmaktadır. Ardından sorunları çöz seçeneği ile düzeltebilirsiniz. Bu işlemi yaparken, yapılan değişiklikleri yedekleyip yedeklemek istemediğini sormakta.

Cclenaer üzerinde araçlar kısmında ise disk analizi yapan bir bölüm mevcut. Cclenaer üzerinden aynı zamanda sistem geri yükleme seçeneği de yer alıyor.

Ccleaner programı ücretsiz olduğu gibi ücretli paketleri de yer alıyor. Ücretli paketler arasında premium destek, sistem güncellemeleri otomatik update etme özelliği yer alıyor. Farklı ödeme seçeneklerinde yer alan Ccleaner'ın 24,95$ ve 39,95$ ödeme seçenekleriyle farklı paketleri yer alıyor.  Ccleaner ücretsiz paketindeki detaylar ve biz kullanıcılarına sunmuş olduğu özellikler de bir hayli işlevsel olduğunu söyleyebiliriz.

Aralık 7, 2017, 12:54 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak