Bilgisayar Neden Çöker

Bilgisayar çökmesi hepimizi olumsuz etkiler. Bilgisayarda iş yapanları da oyun oynayanları da. Peki bilgisayarlarımız neden çöküyor. Neden böyle şeyler bizim başımıza geliyor. İşte hepsini yazımızda detaylı olarak anlattık.

Bilgisayar'ın çökme nedeni genelde yazılımsal sorunlardır. Bilgisayarınızın RAM miktarının dayanamayacağı kadar fazla yazılım çalıştırırsanız bir süre sonra bilgisayarda yavaşlamalar başlar kısaca bilgisayarınız çökme aşamasına gelir. Aslında yazılımsal çökme nedenleri genelde donanımsal olarak bilgisayarların yetersiz kalmasından kaynaklanıyor. Mesela virusleri düşünün virusler bilgisayarınıza sızar ve bilgisayarınızı kapasitesinden daha fazla yorarak donanımsal arıza yada yavaşlık yaratmaya çalışırlar. 

Aynı zamanda bazı virus türleri kullandığınız işletim sistemlerinizin önemli dosyalarını silerek bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir. Bu tarz yazılımsal çökmeler genelde kurtarması basit olan türdendir. Kısaca format atıp kurtulabilirsiniz.En önemli bilgisayar çökmeleri genelde doannımsal arızalardan kaynaklananlardır. Mesela anakartınızın üzerindeki çipler arası haberleşmelerde bir sorun çıktı. Yada ekran kartınız anakart ile haberleşmeyi kesti. İşte bu tarz sıkıntılar içinden çıkılamaz bir duruma getirebilir bilgisayarları. Hatta bazen anakart yanmalarına sebeb olabilir. 

Genel de bu şekilde donanımsal arızalar yaşadığımızda işletim sistemimiz bize bir uyarı verir ve hemen bilgisayar yeniden başlar. Örnek olarak Windows'da mavi ekran hatalarının bir çoğu donanımsal sıkışmalardan kaynaklanıyor. Windows'ta bu tarz sorunların nedenlerini araştırmak için bilgisayar açıldığında Olay Günlüklerini görüntüleyebilirisiniz bu windows'a özel bir özelliktir. 

Problemler sürekli devam ediyor ve içinden çıkılamaz bir yere geliyorsa işte ozaman bir format atmanın yada bilgisayarınızdaki korsan virusleri temizlemeniz gerekiyor.

Şubat 17, 2017, 16:50 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak