Bilgisayar Hızlandırma Uygulamaları

Bilgisayarınıza nasıl davrandığınız çok önemlidir. Donanım olarak bilgisayarınızı yılda bir kez temizlemeniz yetiyor iken yazılımsal olarak maalesef kullanıma göre haftalık yada aylık bakımlar yapmalısınız. Bu yazımızda bilgisayarınızı hızlandıracak şaha kaldıracak uygulamaları paylaştık.

Çoğu kullanıcı bilgisayarı ile internete bağlanıyor internete bağlanan bilgisayar oranı %98 gibi neredeyse tüm bilgisayarlar diyebileceğimiz bir rakam. Bu durum kullanıcının bilgisayarı açtığında mutlaka internette gezdiğini ve en az 1 2 saatini internette geçirdiği anlamına geliyor. Ancak kullanıcı 1 2 saatlik internet gezintisinde farkında olmadan bilgisayarına bir çok zararlı dosya bir çok resim bir çok dosya indiriyor. Zamanla bu dosyalar biriktikçe bilgisayar yavaşlıyor ve sonunda işin içinden çıkılmaz bir duruma geliyor. İşte o duruma gelmeden önce yapmanız gerekenleri son derece basit programlar ile anlattık.

Zararlı Dosyaları ve Reklamları Kaldırma

Malwarebytes isimli yazılım ile son derece basit bir şekilde zararlı dosyaları ve reklamları kaldırabilirsiniz. İndirmek için yazının başındaki programın ismine tıklamanız yeterli. Daha sonra programı bilgisayarınıza kurup "scan now" diyerek geri kalanı Malwarebytes'a bırakın o sizin için bilgisayar hızlandırma işini üstlenir ve sizin için casus yazılımları ve zararlı ne varsa son sürümleri ile hepsini kaldırır.

Kaldırılamayan Uygulamaları Kaldırma

Evet bu iş gerçekten sinir bozucu kendi bilgisayarım da silemediğim uygulamarın olması gerçekten sinirimi bozar. İşte bu işi kolaylıkla kaldırmanın en kolay yolu Geek Uninstaller isimli program. Bu program bilgisayarda denetim masasından kaldıramadığınız ne varsa halledebilir. Bilgisayarınızı biraz daha hızlandırabilir.

Tüm Bilgisayarda Dosya Temizliği ve Hızlandırma

CCleaner sayesinde bilgisayarınızda çok detaylı bir temizlik yapmanız ve yüksek boyutlarda diskiniz de yer açmanız mümkün. Programı indirin ve hangi disk bölümünü temizlemesi istediğini seçin taratın. CCleaner size detaylı bir rapor sunacak.

Bonus : Sistem Bilgisini Görmek

Diyelim ki bilgisayarınızı satacaksınız ama donanım olarak sisteminizi unuttunuz yada bilmiyorsunuz Speccy isimli program burada devreye girerek size donanımınız da ne var ne yok her şeyi gösterir. Daha sonra yapmanız gereken ise çıktı alıp istediğiniz kişiye göndermeniz.

 

Şubat 6, 2017, 09:51 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak