Kendi Kendini Söndüren ve Yanmayan Piller

Bu buluş ile son zamanlarda sürekli patlayıp çatlayıp sahibine zarar veren üretici firmayı tazminat ödetmek zorunda bırakan telefonlar Yanmayan Piller ile son bulacak gibi duruyor.

Triphenyl phosphate (Trifenil fosfat) bileşenini batarya içerisine yerleştirerek bir kaç denemede olumlu yönde işe yaradığını belirten Stanfort'lu araştırmacılar Lityum - iyon pillerinin gerçekten yanmaz bir hale getirilebileceğini düşünüyor. Bu çalışma ile bir çok telefon üreticisinden Apple,Samsung gibi devlerden teklifler alan araştırmacılar en son araştırmanın daha proje aşamasında olduğunu daha çoğu işin sadece teoride kadığını zamanla proje yapım aşamasına geçtiğinde telefon üreticilerinin bu projeyi kullanabileceğine işaret ediyor.

Projenin çalışma mantığı ise çok basit batarya içerisine yerleştirilen Triphenyl phosphate (Trifenil fosfat) bileşeni 150 derecede bir plastik gibi eriyor ve bataryanın patlamasını engelliyor. Bunu ise bataryanın içerisindeki kimyasalları dışarı çıkartarak başarıyor. Bu yanma ise saniyenin yarısı kadar yani 0.5 saniyede gerçekleşiyor.Uzmanların aklına takılan en büyük soru ise bu projenin batarya ömrüne zarar verip vermediği. Bu konuda da açıklama yapan Stanfort'lu araştırmacılar hiç bir şekilde batarjanın ömrüne bir zarar gelmeyeceğini açıklıyorlar.

Lityum - iyon pillerinin elektronikte bir çok yerde kullanılması ise bu projenin değerini ve önemini kat ve kat arttırmış durumda.

Şubat 24, 2017, 10:57 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak