Facebook'un yeni hedefi akıllı telefon üretmek.

Facebook’un sadece sosyal paylaşım sitesi olarak kalmaya hiç niyeti yok. Teknolojinin diğer dallarından birinde daha devler arasına girebilmek için çalışmalarını hızlandırmış durumdalar.

Facebook, telefon dünyasında ses getirecek sağlam bir ekip toplayıp mobil dünyasını sallamayı planlıyor. Anlaşılan artık sadece sosyal paylaşım sitesi olmak istemiyorlar. Bu doğrultuda da önemli adımlar atmaya başladılar. İlk hedefleri ise üretecekleri akıllı telefon ile mobil piyasasında yankı uyandırmak… 

İnternet taşımasında birçok gelişmeyi hayatımıza sokmuş olan Facebook, şimdilerde ise sosyal medya dışında kalan yazılımsal konularla ilgili projelere yönelmeye başladı. Facebook un bu araştırmalarla ilgili projeleri Building 8 isimli laboratuarda yapılmakta. Facebook un yapmayı plandığı proje, daha önceden Google imzası taşıyordu. Fakat dişe dokunur bir sonuca ulaşılamamıştı Google’ın projesinin ismi Project Ara'ydı.

Facebook daha önceden HTC ile ortak bir anlaşma yapmış ve Facebook phone diye bir telefon piyasaya çıkarmıştı fakat bu proje, facebook için tam bir hayal kırıklığıydı. Daha sonra ise şanslarını sanal gerçeklik dünyasında denediler. Oculus'u satın alarak gayet yerinde bir karar aldılar ve bu kararın faydalarını da hala görmekteler.

Şimdilerde ise mobil cihaz piyasasının devlerinde çalışmış olan ekiplerini Building 8 de toplamış durumdalar. Project Ara'nın ekibinin de Facebook bünyesinde çalışmaya devam ettiğini söylemeliyiz. Tüm bu gelişmelere bakarak sosyal medyada rüştünü fazlasıyla kanıtlayan şirketin bu kez mobil cihaz piyasasında ayrıcalıklı bir konuma yerleşebileceğini öngörebiliyoruz. 

Kasım 14, 2016, 14:40 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak