Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

Google'nin Youtube'yi almasıyla beraber her geçen gün bir yenilikle karşılaşmaya devam ediyoruz. Youtube canlı yayın özelliği ile oyuncular için twitch alternatifi bir platform haline dönüştü.

  • Youtube üzerinden canlı yayın yapabilmek için öncelikle mevcut kanalımızın olduğu ana ekrana geliyoruz. 
  • Ardından hemen sağ üst köşedeki kanal logomuzun olduğu bölümden İçerik Oluşturucu Stüdyosuna tıklıyoruz.
  • Açılan sayfada sol köşede Canlı Akış bölümü var. Buraya tıkladıktan sonra canlı yayın kontrol paneli açılıyor.
  • Bu bölümde canlı yayınınızla alakalı bütün düzenlemeleri, kontrolleri sağlayabiliriz.
  • Youtube üzerinde 2 farklı canlı yayın açma seçeneğimiz var.
  • Bunlardan ilki Youtube harici OBS tarzı masaüstü video ve ekran kaydı yazılımları ile bir diğeri ise Youtube'nin kendi sistemi olan Google Hangouts kullanarak canlı yayın açmak.

                Biz şimdi tekrardan Youtube sayfamıza dönüyoruz. Bu kısımda sağ bölümde gördüğünüz gibi sohbet ayarları mevcut. Bu bölümde dilerseniz canlı yayın esnasında sohbeti kapatabilir. Ya da herhangi bir flood mesaj akışına önlemek için kullanıcıların belirleyeceğiniz zaman dilimi geçtikten sonra mesaj göndermesini sağlayabilirsiniz.

                Eğer yayınınız uzun sürecekse ve izleyicilerin geriye dönük izlemesini istiyorsanız DVR'yi etkinleştir kısmını aktif ederek geriye sararak izleme şansı sunabilirsiniz.

                Akış seçenekleri kısmının bir alt sekmesinde yer alan Akış Optimizasyonları kısmı internet hızınıza göre değiştirilebilir. Ancak ortalama internet hızındaki evlerimizde düşük gecikme ideal olarak gözükmektedir. Bunu deneme yanılma yöntemiyle test edebilirsiniz.

                Youtube Üzerinden OBS ile Yayın Nasıl Yapılır?

                OBS ile Youtube canlı yayın arasında bağlantı kurmak için düzenleme sayfamızda alt kısımda Kodlayıcı Kurulumu yer alıyor. Bunun alt kısmında Akış adı anahtarı var. Bu anahtarı göster diyip kopyaladıktan sonra OBS'ye gelip Ayarlar->Yayın Ayarlarına geliyoruz. Burada Modu Canlı Yayın, Yayın Servisini de Youtube olarak seçiyoruz. Konum/Yayın Anahtarı kısmına ise kopyalamış anahtarı yapıştıyoruz. Yayını başlat dediğimizde Youtube üzerinden OBS ile yayın başlıyor.

                Youtube Üzerinden Programsız Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

                Eğer OBS tarzı masaüstü bir yazılım kullanmadan direk Youtube üzerinden canlı yayın yapmak isterseniz. Sol menüdeki Canlı Akış kısmına tıklıyoruz.

                Açılan penceri program ile yaptığımız kısma göre daha sade ve anlaşılır. Burada boşlukları tıkladıktan sonra Canlı Yayına Hemen Başlayın dediğiniz zaman sizi Hangoutsun sayfasına geçeceksiniz.

Kasım 17, 2017, 21:31 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak