Yeni Element Tennessine

Tennessine, daha yeni periyodik tabloya eklendi. TS ismi ile eklenen element bir çok alanda iş görebilecek. Aslında daha önce bulunan bu elementin özellikleri nelerdir. Hep birlikte araştırıyoruz.

117. element olarak da adlandırılan bu element'in atomlarında 117 proton bulunuyor. Tennessine olarak adlandırıldı ve TS simgesi ile priyodik tabloya konuldu. Peki Tennessine nedir.

Aslında 2010 yılında keşfedilmişti fakat bir türlü Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği ve Uygulamalı Fizik Birliği tarafından onaylanmıyordu. 2015 30 aralık ta onaylanan ve isim araştırılmasına gidilen madde geçtiğimiz günler de ismini buldu. Peki madde neden Tennessine ismini aldı ?. Çok basit Tennessee eyaletinde keşfedilmesi ve Tennessee Üniversitesinde çalışan bilim adamlarının keşfi olması nedeni ile Tennessine ismini aldı. 

Tennessine maddesini geliştirebilmek için kalsiyum-48 atomları ile berkelyum-249 atomlarını altı ay boyunca bombardımana mağruz bırakmışlar. Bu işlem sonucunda tam altı adet Tennessine maddesi oluştuğu gözlemlenmiş. Bu derece ağır ve doğada bulunmayan elementler bazı tepkimeler ile laboratuvar ortamında sentezlenmesi yapılabiliyor. 

Mart 5, 2017, 12:08 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak