Yapay Zekalı Mikroskoplar

Son zamanlarda teknoloji de her şeyi yapay zekaya taşıyan mühendis ve bilim adamları artık giderek kendi ekipmanlarını da yapay zekaya taşıyor.

Bu yazımızda yapay zekaya geçen bir diğer ekipman olan uçabilen kendi kendine düşünüp doğru kararlar veren mikroskoplardan bahsedeceğiz. Bu proje ise Türkiye'den Profesör Doktor Özcan Aydoğdu fikri. İnsanoğlu dünyanın maalesef sadece %60'ını keşfedebilmiş durumda. İnsanoğlu'nun giremediği ulaşamadığı daha çok yer var. Gerek okyonusta gerek kara da. Bu bölgeler için yapılacak bazı araçların düşünebilen ve kendi kendine doğru kararlar verip bir takım tehlikelerden kendini sıyırıp hedefe ulaşması ve gerekli incelemeleri yapması için tasarlanacak robotlardan bahsediyoruz aslında.

Sadece dünyanın gizemlerine değil aynı zamanda çok ufak canlılara bazı mikropların incelenmesinde havadaki maddelerin ölcümlerinde kullanılması düşünülen bu cihazlar aslında heryerde olması planlanıyor. Çevre kirliliği, ozon tabakası, gözle göremediğimiz çok ufak canlılar için uçabilen ve kendi kendine neyi araştıracağını en iyi şekilde karar veren algoritmalar sayesinde hedefe tam isabet araştırmalar yapabilen robotlar gelecekte bir çok problemi çözebilir.

Hava da ve Okyanuslar da yaplacak araştırmalarda kullanılabilmesine odaklanan proje yöneticileri ilk hedef olarak uçan ve yüzebilen çok ufak boyutlarda robotlar yapmayı planlıyor.

 

Şubat 7, 2017, 11:10 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak