Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma

Windows 10'lu bilgisayarlarınızı hızlandıracak son derece önemli bir kaç ipucunu sizler için paylaşıyoruz.

Microsoft Windows 9'u es geçip biraz daha bekleterek Windows 10'u çıkarttı çünkü Windows Vista ve Windows 8 gibi aceleye getirip herşeyi yeniden berbat etmek istemedi. Çok da iyi yaptı ki Windows 10 Microsoft'un çıkarttığı en iyi Windows sürümlerinden birisi. Gerek hız gerekse son derece rahat kullanım Windows 10'u en iyi sürümlerden biri yaptı. Ancak her Windows sürümü gibi Windows 10'unda kendine göre bazı hataları ve çözülmeyi bekleyen sorunları var. Geçici olarakta olsa şimdi biz bu sorunların üstesinden gelerek bilgisayarımızı biraz daha hızlandırabiliriz.

Tanımadığınız Herşeyi Kaldırın

Denetim masasından program ekle kaldıra gelerek tüm tanımadığınız işinize yaramayacağını düşündüğünüz programları güzelce kaldırın. Sakın Microsoftla alakalı Sistemle alakalı şeylere dokunmayın. Eğer ayırt edemiyorsanız hiç kaldırmayın sadece emin olduğunuz programları güzelce temizleyin. Bu işlem özellikle reklam yazılımlarını temizlemenize neden olabilir. Aynı zamanda bazı viruslerde bu şekilde temizlenebiliyor. Ayrıca disk üzerinde yer açarak da çok güzel işler başarmış oluyorsunuz.

Bilgisayarın Açılışına Etki Eden Programları Durdurun

Görev yöneticisini açın ve başlangıç sekmesine gidin. Görev yöneticisini CTRL+SWIFT+ESC tuşlarına birlikte basarak ulaşabilirsiniz.Başlangıç sekmesinde ise bilgisayar açılışına etki eden programlar var bu programları temizleyerek açılış hızını iyice arttırmanıza olanak tanıyor. Yine buradaki sistemsel programları durdurmayın sadece başlangıçta açılmasını istemediğiniz programları durdurmanız yeterli. Programları durdurmak veya devre dışı bırakmak için programların üzerine sağ tıklamanız yeterli.

Windows 10 Disk Temizliği Yapmak

Evet arkadaşlar bir çok kişi Windows'un diğer sürümlerinde sürekli yaptığı çok yararlı bir hızlandırma uygulaması olan Disk Temizleme Windows 10'da da çok işimize yarıyor. Bilgisayarım'a gelin ve temizlemek istediğiniz diskin üzerine sağ tıklayın ve özelliklere girin. Daha sonra önünüze gelen Disk Temizle isimli butona tıklayarak diskinizi temizleyip diskinizde yer açabilirsiniz.

Windows 10'da Çalışan Arka Plan Uygulamalarını Temizleyin

Arka planda çalışan bazı uygulamalar sisteminizin kaynaklarını sömürebilir. Bunu engellemek için ise Windows arama kısmına ayarlar yazıp ayarlara girin daha sonra gizlilik ve arka plan uygulamalarına girin buradan da tanımadığınız sıkıntılı olabilecek her türlü uygulamayı kapatarak Windows 10'un biraz daha rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Şubat 27, 2017, 19:14 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak