Türk Araştırma Geliştirmecisinden Fiziksel Engellilere Özel Yardımcı Fare

Dünya üzerinde geçirdiği bir kaza sonucunda ellerini kaybeden ya da hiç kullanamayan birçok insan bulunuyor. Bu kişiler bilgisayar, televizyon ya da akıllı telefonlarını kullanmakta büyük zorluklar yaşarken, Mehmet Türker’in önderliğinde hazırlanan yardımcı fare GlassOuse soruna çözüm olmaya hazırlanıyor.

Hayata geçebilmek adına Kickstarter benzeri bağış platformu Indiegogo üzerinde destek arayan GlassOuse, temel olarak fiziksel engeli bulunan kişileri dijital dünyaya bağlıyor. Gözlük formunda hazırlanan cihaz, bağlantı noktasında Bluetooth’u kullanıyor ve kafa hareketleriyle fare imlecinin kontrol edilmesine imkan tanıyor. Ağız içerisine denk gelen bölüm fare tıklamaları için kullanılırken, 49 gramlık toplam ağırlık uzun kullanımlarda dahi sorun yaşatmıyor ve yüksek hassasiyet sayesinde oldukça ince işler dahi rahatlıkla yerine getirilebiliyor. Tam şarj ile 7 ila 10 gün arası batarya ömrü sunan GlassOuse, Android, Windows, Linux ve OS X platformlarına destek veriyor.

Amasra’da geçirdiği kaza sonucu ellerini hareket ettiremeyen 20 yaşındaki Caner Cem Marti’den alınan ilham ile hazırlanan GlassOuse, koyulan 10 bin dolar hedefin henüz başında bulunuyor. Yapılacak 150$ bağış ile elde edilebilen cihazın açıklayıcı tanıtım videosunu aşağıda izleyebilir, Mehmet Türker’in bu harika projesine en az 10$’lık bağışlar ile katkıda bulunabilirsiniz.

Mayıs 2, 2016, 08:35 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak