Tüm Yüzeylere Tutunabilen Bant

Öyle ki son zamanlarda çok yeni teknolojiden bilimden haberler paylaştık ama böylesi işe yara bir icat daha incelememiştik. Hepimizin ihtiyacı her yüzeye tutunabilen bant.

Sadece her yüzeye tutunmakla kalmıyor aynı zamanda sıvıyı iten süperomnifobik bir bant. Süperomnifobik yüzeyler üzerinde bir çok araştırma yapıldı ve en sonunda bu işin çözümü bulundu. Çalışma mantığı sıvı yüzeyler ile süperomnifobik yüzey arasında kalan bir hava tamponu. Bu hava tamponu sayesinde çok başarılı bir şekilde su bant yüzeyine gelmiyor ve böylece bant ıslanmıyor dolayısıyla her işinizi görüyor. 

Colorado Üniversitesin de yapılan çalışmalar sayesinde geliştirilen bu bant kendi kendini temizleme ve bant yüzeyinin aşınmasını öneleyebiliyor bu da gerçekten büyük bir buluş. Daha önceleride süperomnifobik yüzeyler vardı fakat çok pahallı, karmaşık yöntemler ve profesyonel kullanım gerektiriyordu. Eğer süperomnifobik yüzeyli bir bandı kullanmak istiyorsanız usta birisini çağırmanız gerekiyordu. Bu yeni çözüm ile artık süperomnifobik bant kullanımı çok kolay olacak. Bu çözümü ise Colorado Üniversitesi'nden Dr. Hamed Vahabi ve çalışma arkadaşlarına borçluyuz.

Ocak 20, 2017, 10:47 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak