Toprakla Isınmak Daha Ucuz

Toprakla ısınan konutlar cepleri baya rahatlatacak bu yöntemi bir çok devlet kullanıyor. Bu ülkelerin arasında başta ABD geliyor. Bu konudaki tüm merak ettiğiniz konular sayfamda...

Toprakla nasıl ısınılır?

Toprakla ısınmak mümkün mü?

Toprakla ısınmak bize ne gibi fayda sağlayacak? gibi sorularınızı duyar gibiyim ve tüm sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

Toprakla ısınmak öncelikle yerin 2 metere kadar aşağısına veya artezyon kuyularına boru döşenerek gerçekleştiriliyor. Bu şekilde ısınmakla öncelikleısı pompası görevi yapan bir kompresör gerekiyor. Bu kompresör düşük bir enerji ile kışın düşük sıcaklığı arttırıyor ve ısıtıyor, yazın ise sıcaklığı düşürerek evlerinizi serinletiyor. Yer altına döşenen yatay ve dikey borular ısınan suyu evde dolaştırıyor ve çok küçük mevlalarda evin ısınmasına kolaylık sağlıyor.

Evlerinizi toprakla ısıtmaya kalktığınızda yüzde seksen oranında bir tasarruf sağlıyor ve günümüzde sıkça gelen doğalgaz ve kömür fiyatlarındaki zamlar özellikle orta gelirli aileler için kışları çok zor geçmesine neden oluyor bu yöntemle evinizi daha az para ile tüm kışı geçirebileceksiniz.

Bu yöntem ortama 150 metre kare için 9 ve 24 bin arası bir fiyat çıkartılıyor.Euro-House Genel Müdürü Kocakülah, topraktan ısıtma ve soğutma sisteminde kullanılan ısı pompalarının, buzdolabıyla aynı prensipte çalıştığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı: “Buz dolabı içi soğutulurken , mutfak oradan alınan enerjiyle ısınır. Başka bir deyişle ısı, bir yerden başka yere aktarılır.” dedi.

Bu yöntem aslında yeni bir yöntem sayılmaz Amerikada bulunan bir çok iş yeri veya okul bu şekilde ısınıyor. Ama bu yöntem ne yazı ki Türkiye'ye çok geç geldi. Bu zamanla değişti tabi, gün geçtikçe kullanılan insan ve ya iş yerleri artmakta.Ve bu yöntem çevreciler tarafından da iyi çünkü karbondioksit açığa hiç bir zaman ortaya çıkmıyor.

Ekim 24, 2016, 12:00 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak