Teknoloji Devleri Yapay Zeka İçin Birleşti

Yapay zekâ teknolojisi her geçen gün biraz daha ilerliyor ve aynı gelişimle paralel olarak bu durumdan kaygı duyanların sayısı da artıyor. Öyle ki; birçok sektörde yapay zekâ kontrolü çoktan ele geçirmiş durumda.

Şimdiden uyaralım; bu yazıyı okuduktan sonra Terminatör filminde izlediklerinizin gerçekleşeceğini düşünmeye başlayabilirsiniz.

Gün gelip de vicdanı olmayan, insan gibi düşünmeyen ama onun gibi yaşamını sürdürebilen ve hayatta kalabilmeyi birinci önceliği haline getiren makinelerin var olmayacağına emin olamayız. Böyle bir gerçekle yüzleşmemiz için birkaç imza yetebilir bile!. Yapay zekâ teknolojisini geliştirmek için şimdiden teknoloji üreten dünya devleri birleşmiş durumda. İşte söz konusu projeye katkı sunan şirketler: 

  • Facebook
  • Google
  • IBM
  • Amazon 
  • Microsoft

Bu firmalar “Yapay Zekâ Ortaklığı” adını verdikleri ortak bir kuruluş kurdu. Bu ortaklık sayesinde pek çok büyük şirket bu alandaki teknolojisini diğerleriyle paylaşacak. Dolayısıyla büyük bir konsensüsle karşı karşıyayız. Ortaklığın web sitesine partnershiponai.org adresinden ulaşabilirsiniz. Bahsettiğimiz girişim, yapay zekâ teknolojisi adına çok büyük bir adım. Ortaklık; ortak etik, eşitlik, uyumluluk, şeffaflık, gibi ilkeler üzerine kuruldu. Yapay zekânın gelişimi sürecinde neyin yanlış neyin doğru olduğuna bu kuruluş karar verecek ve kararlar ortak olarak alınacak. Yapay zekâya sahip robotların hayatımıza girmesi için belki de fazla beklememize gerek yoktur! Birkaç yıl sonra meselenin başarıyla sonuçlandığına dair bir açıklama duymamız mümkün mü dersiniz?  

Aralık 9, 2016, 11:49 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak