Sanal Ortama Giren Gerçek Tavuklar

Tavuklar artık besicilik veya kümeslerde değil sanal ortam sayesinde ufak bir alanda da yine çok fazla dolaşma imkanı sağlayacak. Haberin detayları sitemizde...

Tavuklar gerçek ama bulundukları ortam sanal

tavuk yetiştiriciliğinde yeni bir akım ve teknoloji ortaya çıktı. Bu yeni çıkan teknoloji sayesinde hem daha sağlıklı hemde daha uygun fiyatlı tavuklar yetiştirilecek. Bu uygulamanım asıl amacı ise tavukların stersini azaltıp tavuk ölümlerini ve daha az sakatlanmalarını sağlamak.

Second Life (İkinci Hayat) adlı oyundan esinlenen Austin Stewart, tavukların sanal gerçeklik başlığıyla sanal ortamda yaşamalarının onlar için daha iyi olacağını düşünüyor.

Second Livestock (İkinci Besi Hayvanı) adlı fikir, tavukların sanal bir çiftlik görerek burada dolaşmalarını sağlıyor. Böylece tavuklar ufak bir alanda olmasına karşın, serbest dolaşan tavuklar gibi geniş bir çiftlikte olduklarını düşünecekler.

Yapay Zekadan yaralanılmış

Stewart, bu ortamın sanal gerçeklik uygulamalarındaki gibi yapay zeka bot'larıyla dolu, sahte bir ortam olmasındansa, çiftlikte sanal gerçeklik başlığı takan diğer tavukların olduğu, sosyal bir ortam olması gerektiğini savunuyor. Mikrofon ve kulaklık sayesinde tavukların sesleri de birbirine iletilebilecek.

Serbest dolaşan tavukların daha stressiz ve özgür oldukları düşüncesine ise, Stewart şöyle karşı çıkıyor: "Daha ufak alanda yaşayan tavukların daha az kemik kırığı yaşadığı biliniyor. Ayrıca küçük kutularda yetiştirilen kuşların stres seviyesinin değişmediğini de biliyoruz. Ayrıca, kim hangisinin daha iyi olduğunu söylemeye yetkin?"Second Livestock'un amacı, bu stresi önlemek, sakatlık ve ölümleri azaltmak, aynı zamanda da çiftliklerin mâliyetlerini düşürmek.

Sistem, Unity adlı oyun motorunu kullanıyor. Tavukların gördüğü sanal dünya ise, su ve yiyecek kaynaklarının olduğu alanları doğru işaretliyor, böylece tavuklar bu alanlara gidip eğildiklerinde gerçekten su ve yiyeceğe ulaşıyorlar.Stewart'a göre, ideal dünyada tavuklara düşman olacak canlılar da yok, böylece korkmaları için bir sebep de kalmıyor.Henüz Second Livestock tavuklar üzerinde test edilmedi. Bunun için üniversitesindeki etik komitesinden izin bekliyor.

Mayıs 15, 2017, 14:16 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak