Robot Araba İçin Yarışıyorlar

Benzinli motordan bu yana otomotiv sektörünün en büyük icadı olan otonom otomobil ile, yakın gelecekte sürücü koltuğunda insan yerine bilgisayarı göreceğiz. Diğer sektörlerde olduğu gibi otomobil endüstrisinde de dijital dönüşüm Silikon Vadisinde şekilleniyor.

Yayınlanan bültenlere ve yapılan duyurulara bakıldığında, bu süreci Google, Tesla ve Uber gibi veri ve teknoloji şirketleri belirliyor. Google kısa süre önce yaptığı bir açıklama ile otonom sürüşte yeni bir adım attığını söylemişti. Şirketin otonom araba projesinin Ekim ayı raporuna göre firma bilgisayar kontrollü test araçlarına 3 nokta dönüşü öğretti. Bu dönüş insan olmayan bir sürücü için karmaşık bir algı gerektiriyor.

Google tarafından gelen bu başarı mesajı aslında sürpriz değil. Şirket otonom arabalarını “eğitirken” ucu bucağı olmayan bir veri yığınından yardım alıyor: Projenin başlatıldığı 2009 yılından bu yana 58 test aracı trafiğe açık yollarda toplam 3.6 milyon kilometre yol aldı.

Bu durum Alman üreticiler tarafından gelinen noktanın önemsiz görünmesine yol açıyor. BMW test araçları 2011 yılından bu yana Almanya’nın Munich ve Nurenberg kentleri arasındaki A9 otobanında test sürüşünde: buna rağmen otonom olarak sadece 25.000 kilometre kat edebildiler. Audi’nin ise yalnızca bir test aracı var. BMW araçları gibi (aynı yolda test yapan) araştırma amaçlı Audi A7 konsept aracı da fren yapabiliyor, şerit takip edebiliyor, hızlanıp sollama yapabiliyor. Hatta bu manevraları I30km hızda bile gerçekleştirebiliyor. Google prototipleri ise en fazla 40 km hızla gidiyor.

Otomotiv sektörü, tam otonom araçlara ulaşabilecekleri 5 safhalı bir plan hazırladı. Bu plana göre Alman üreticilerin test araçları şu anda 3. seviyede. BMW bu safhaya “gözler serbest" adını veriyor. Bu safhada sürücünün birkaç saniye içinde kontrolü ele alabilmesi gerekiyor. Hem Audi, hem de BMW, bu teknolojiyi 2020'den itibaren üreteceği modellere entegre etmek istiyor.

Volvo’dan Uber-car

Otonom sürüş söz konusu olduğunda Alman üreticilerin rekabeti sadece Silikon Vadisi ile sınırlı değil. Bu yıl Volvo, İsveç’in Gothenburg kentinde XC90 SUV modelini kullanarak bir otonom araç prototipi için adım attı. İlginç olan nokta; bu projede testleri mühendislerin değil, test müşterisinin bizzat yapacak olması. 2018 yılında projenin daha da genişletilmesi ve Londra yollarının da dahil edilmesi hedefleniyor. Bu testin sonunda araçların ‘IntelliSafe Autopilot’ seviyesine ulaşması bekleniyor ki bu seviye kabaca şemada gördüğümüz 3. safhaya denk gelecek. Volvo, üretime 2021 yılında başlamayı hedeflediğini bildiriyor. Dolayısıyla planlama açısından bakıldığında şirketin BMW ve Audi gibi Alman firmaları ile aynı düzeyde olduğunu düşünebiliriz. Ancak Volvo’nun S.seviye sürücüsüz araca ulaşma yolunda diğerlerine göre bir avantajı var: 2016 yılından bu yana firma, Pittsburgh (ABD) yollarında çoktan otonom taksi hizmeti vermeye başlamış olan Uber servisi ile birlikte çalışıyor.

Alman şirketleri de tabii ki boş durmuyor: BMW tarafından yapılan açıklamada, firmanın 4.seviye araçlarını 2017 yılı içinde Munich caddelerinde görebileceğimiz söyleniyor. Şimdilik araçların sürücü koltuğunda hala mühendisler var. Müşterilerin de dahil edileceği testlerin ise 2020 yılından itibaren gerçekleşmesi öngörülüyor. Halihazırda üretimdeki modeller açısından bakıldığında durum eşit gibi: Yeni Mercedes E sınıfı, Tesla’nın “oto-pilotlarına” göre çok da geride değil; hatta sensör teknolojilerine bakıldığında daha da iyi diyebiliriz. Yine de gelecekte rekabetten düşmemeleri için Alman üreticilerin çok daha yüksek yatırımlar yapmaları gerekecek.

Kasım 9, 2017, 21:36 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak