Ram Testi Nasıl Yapılır

Bilgisayarınız mavi ekran mı veriyor, yavaş mı çalışıyor, bilgisayarınız açılmıyor mu veya bilgisayarınızın yavaş ve hatalı çalıştığını mı düşünüyorsunuz ? Bugün size nasıl RAM testi yapılır göstermek istedik.

Bilgisayar donanımının hemen hemen en çok arızalanan donanım birimi RAM dir. Fakat biz genel olarak arızayı farklı bir yerde ararız. Arızalı bir bilgisayarda ilk kontrol edilecek donanım birimlerinden birisi RAM dir. Peki biz RAM lerimizi nasıl test edebiliriz. Öncelikle bilgisayarımız açılıyormu bu çok önemli eğer bilgisayara görüntü gelmiyor ise RAM lerden olma ihtimali var. Öncelikle çoklu RAM solotu var ise bu RAM ler çıkartılarak teke düşürülür ve bu şekilde test edilir.

Eğer bilgisayarımız açılıyor ise yapabileceğimiz genel bir test imkanımız var. Bu test bir program yardımı ile oluyor. Programın ismi MEMTEST daha bir çok programv ar fakat biz bu programı öneriyoruz. Yapacağınız bu programı indirip ramlerinizi test ettirmek. 15 KB gibi ufak bir program olan bu yazılımı bilgisayarınıza indirip RAM testi yapabilirsiniz.

Daha doğru bir RAM testi yapmak için ise Memtest86+ programını kullanabilirsiniz. Bu yazılım ise diğerinin aksine bilgisayara kurarak değil bir cd yada flas belleğe yazılarak aynı format atar gibi bilgisayarı yazmış olduğumuz flas bellek ile baştıyoruz ve geri kalanı yazılım hallediyor. Bu test diğerine nazaran daha uzun sürüyor fakat kesin sonuçlar ile sizi yanıltmıyor. Ekranda çıkan görseller ile hangi slottaki RAM arızalı onu bile görebilirsiniz.

Şubat 24, 2017, 17:36 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak