Paket Lastikler Esnemeden Sonra Nasıl Eski Haline Döner ?

Paket lastiklerin ham maddesi kauçuktur. Çok eski yıllardan beri kauçuk kullanılıyor. Peki kauçuk esneyen lastikleri eski haline döndürüyor ?

Kauçuk su ve ısıya karşı yalıtım sağlayabilen, elastik, yumuşak bir maddedir. Sanayide, evlerimizde hatta savunma sanayiside dahil olmak üzere neredeyse heryerde kullanılır. Peki paket lastiklerinde kullanılan kauçuk nasıl oluyorda esnedikten sonra eski haline dönüyor. 

Kauçuk tropikal maddelerden, petrolden yada doğal gazdan üretilebiliyor. Bu yüzden sentetik ve doğal olarak 2 ayrı gruba ayrılıyor. Kauçuk izopren olarak adlandırılan küçük moleküllerin birbirine bağlanması ile oluşan makro maleküldür. Kauçuk oluşturan polimer zincirleri birbiri içine geçmiş bir yumağa benzetebilirsiniz. Paket lastiği gerildiğinde birbiri içine geçmiş haldeki polimer zincirleri açılır ve düz bir hal alır. Moleküller ise eski haline dönmesini sağlayan şey polimerlerin farklı bağlanmasıdır. Paket lastiğin eski haline dönmesini sağlayan şey işte kauçuğun bu özelliğinden meydana gelir. Tabiki eğer yüksek bir kuvvet uygulanırsa polimer bağlardan bazıları kırılabilir ve lastik uzayabilir. Hatta çok fazla bir kuvvet uygulanırsa paket lastiği kopabilir.

Ocak 21, 2017, 11:50 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak