Nicola Yeni Nesil Elektrikli Kamyonunu Görücüye Çıkardı: Nikola One

Son yıllarda sıklıkla görmeye başladığımız elektrikli otomobil projelerine alışmıştık. Ancak, Amerika’nın çiçeği burnunda motor şirketi Nikola, bugüne kadar pek rastlamadığımız bir modelle karşımızda: Elektrikli Kamyon Nicola One.

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan araç, sahip olduğu özelliklerle ulaşım sektörünün kurallarını yeniden yaratacağa benziyor. Diğer elektrikli araçların aksine enerjisini aküden değil hidrojenden sağlayan Nicola One, bu sayede daha kısa dolumla daha uzun mesafe yol alabiliyor. Deposunu 15 dakikada tamamen doldurabilen kamyon, 2000 kilometre boyunca enerji ihtiyacı duymuyor. Yeni nesil kamyonumuz 1000 beygirlik motor gücüne sahip. Firma yetkilileri kamyonun dolum yapabilmesi için ihtiyaç duyacağı istasyonların yapımının 2018 yılından itibaren başlayacağını duyurdu. İhtiyaç duyulan elektriğin rüzgâr enerjisinden karşılanacak olması da ayrıca anlam taşıyor. Başlangıçta sipariş üzerine üretilecek olan Nicola One’ın 2019’dan itibaren satışa sunulacağı da yine şirket yetkililerince açıklandı.  

Benzinli kamyonlara olan bağımlılığı azaltması planlanan Nicola One, sağladığı konforla da diğerlerinin önünde görünüyor. Yüzde 30 daha geniş bir kabine sahip olacak olan araç, bu yönüyle küçük bir daire ortamı yaratacak. 

Kamyonun sunduğu yarı yarıya tasarruf vaadi 2020’li yıllardan itibaren fazla sayıda elektrikli kamyonu yollarda göreceğimiz anlamını taşıyor. Ulaşım maliyetlerinin düşmesi tüketiciye ulaşan ürünlerin de daha ucuza mal olması demek. Böylece gıdadan teknolojiye pek çok ürünü daha ucuza satın alabileceğiz. 

 

Aralık 14, 2016, 14:03 Tarihinde Yayınlandı
Kerem TabakYAZAR

Kerem Tabak

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak