Kısmen özgürdük şimdi ise özgür değiliz.

Freedom House bu sene de "Nette özgürlük" raporunu açıkladı.

ABD kuruşlu bir firma olan Freedom busenede yaptığı roporları açıkladı. Her sene açıkladığı Nette özgürlük isimli çalışmasında internette özgürce dolaşan ve tamamen kısıtlanan ülkelerin sıralamasını verdi. Bu raporları internetde ne kadar kısıtlandığımız veya paylaşımların ne kadar sansürlendiği iligili bir rapor olarak biliyoruz. Açıklanan bu seneki roporlara göre türkiye geçen sene "kısmen özgür " sayılıyordu fakat bu sene iyice gerilere düşerek "özgür değil" durumunda gösteriliyor. 

Bu sene yaşadığımız bir çok üzücü olaydan sonra bu sonuçlar bizi şaşırtmadı aslında. Bu kötü olaylar sonucunda sosyal medyadaki kısıtlamalar sonucunda puanlama sonucunda tam tamına 15 puan kaybettik ve özgür olmayan 20 ülke arasında yerimizi aldık. Ancak belirtilen ropora göre son 5 yılda git gide bu puanlamada düştüğümüzü de belirtti fakat en çok gerileme bu sene yaşanmış.

Gerileme Hangi Ülkelerde

Bu gerilemerin yaşandığı ülkelerden bahsetmekte gerekir. Bunların arasında Ukrayna, Venezuela, Rusya ve Etiyopya gibi ülkelerde bulunmakta ve başka bir ülke ise; 2015'te 'özgür' sayılan Brezilya'nın interneti, bu yıl kısmen özgüre  getirilen ülkeler arasında başı çekmekte.

Bu raporda açıklanan diğer şeylerden biri ise en kötü internet kullamına sahip ülkeler. Tabi ki internet kullanımı dendiğinde aklına kesinlikle kota veya hız gelmesin biz tamamen internette serberstçe ve özgürce dolaşmakda bahsediyoruz. İşte bu özgürlüğü kısıtlanan en kötü ülkeler arasında Çin, Suriye ve İran bulunmakda. Farkettiyseniz hepsinin hükümeti baskıcı bir politakaya sahip. Zaten dünyada bulunan ülkelerin sadece %24 özgür sayılıyor. En özgür olan ülkeler arasında ilk sırada Kanada,İzlanda ve Estonya yer alıyor. 

Dünya genelinde de internet kullanımı arttıkça son 6 yılda internetteki kısıtlamalarında arttığı doğrultusunda. Rapora göre  “İnternet kullanıcılarının üçte ikisi, hükümeti eleştirmenin sansür sebebi olduğu ülkelerde yaşıyor” denildi. Zaten sansürlenen ülkeler dışında verilen cezalarda çok ağır. Hapis cezasına kadar ulaşmakda bu cezalar. 

Kasım 21, 2016, 08:11 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak