Kırmızı Işıkta Bekleme derdi Sona Eriyor!!!

Kırmızı ışıkta beklemek kadar sıkıcı bir durum yoktur herhalde bu soruma artık çözüm geliyor. Devamı için sitemize buyurun...

Kırmızı ışıktaki saatlerce bekleme çilesini mutlaka yaşamışızdır veya daha kötü olarak ise her gün bu çileyi yaşamamız olmasıdır herhalde. işte bu çileyi bitirecek yep yeni bir uygulama geliyor. Bu sistemin adı da Yeşil dalgadır

Yeşil dalga nedir?

Trafikte sürekli ışıklara takılıp saatlerce trafikte kalmayı eminim hayatımızda mutlaka bir kac defa gelmiştir veya daha kötüsü olarak her gün başımıza geliyordur. İşte bu yeni sistem ile bu durum tamamen ortadan kalkacak artık boşuna vaktimiz trafikte harcanmayacak. Bu sistem özellikle büyük şehirledeki trafik koordinasyonunu çözmek için ortaya çıkarılan bu sistem yeşil dalga koordinasyon sistemleri​ olarak adlandırılmaktadır.

Peki bu sistem ne işimize yarayacak?

Öncelikle bu sistemin ortaya çıkma nedeni;Sürücüleri etkinleştirilmesi de trafik akışını artırmak ve karbon dioksit emisyonları ve yakıt tüketiminde önemli azalmalar sağlamak için yardımcı olmak için ortaya çıkmıştır. Fakat bu sistem bize sadece trafiği rahatlatmak veya zaman kazandırmak için değil ayrıca da bizi enerji ve yakıt tasarrufu da sağlayacak.

Sistemin işleyişi nedir peki?

Yeşil dalga olan yerlerde bu sistem tabelalarla belli edilir ve belli bir hız limitinde gidilmesi gerektigini söyler. Siz bu hız limini arttırmadan sabit bir hızla gittiğinizde hiç bir şekilde ışıklara yakalanmazsınız. Aslında bu sistem kendi içinde sizin hızınızı belli ederek yeşil ışığa belli bir sinyal yollar ve bu şekilde de yeşil ışıkta sanki içinde bir ip varmış gibi bir görüntü kazandırır. Yeşil dalda sisteminde hızlarınızı sabit tutma konusunda kişileri uyardığı ve alıştırdığı için; kişilerin de kaza yapma olasılığı daha da minimum seviyelere düşmüş oluyor. Kırmızı ışıkta hiç bir zamanda geçme bir tehlikede ortadan kalkıyor yani maddi olarakda cebiniz güvende. Bu sistem bir çok avrupalı ülke gecmesine rağmen özellikle Almanya tarafından kullanılmaktadır ama ülkemiz hale bu konu da pek ileri de değil. Hala bu konuda çalışmalara ve alt yapılar üzerinde çalışmaktadır.

Kasım 3, 2016, 13:13 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak