Kasırgalar

Saatte 118 km'den fazla hızda esen her rüzgar kasırgadır. Öyle ki bugüne kadar kasırgalardan insanlık olarak çok şey çektik. Zaman zaman canımızı alan bu rüzgarlara tropikal siklon ismi de veriliyor.

Güzel ülkemizde çok şükür ki çok fazla kasırga ile karşılaşmıyoruz. Ülkemizin coğrafi konumu çok iyi. Özellikle Atlantik ve Büyük Okyonus üzerinde yaşanan kasırgalar nedir, Kasırgalar nasıl oluşur sizinle paylaşalım dedik. Kasırgayı kasırga olarak adlandırabilmemiz için 118 km'den fazla hızla esmesi gerekiyor fakat kasırgaların genel hız ortalaması 240 km dir. Kasırga ile çok fazla yağışta meydana geliyor hatta bu yağışlar yüzünden çoğu kara parçasında sel meydana geliyor. Kasırga oluşan bir yerde gelenllikle 12.000 metrekare yüzey etkilenir. 

Kasırga ülkemizde bilinen 1 kere gerçekleşmiş ve İzmir üzerinden geçmiştir. Yaklaşık 10 saatte Türkiye üzerinden gitmiştir. İstanbul da ise 50 metre civarında rüzgarlar eser bu bile 4 metre dalgalrın oluşmasına neden oluyor. 240 kilometre hızda esen bir kasırga herhalde İstanbulu yıkabilirdi. 

Kasırga hakkında çok az bilinen bilgileri;

  • Shakespeare'in Fırtına isimli ünlü eserinin 1609 yılında İngiltere'den Virginia'ya giderken kasırgaya yakalanan yerleşimcilerden esinlendiği eserinden bu konu ile alakalı yazdığı söylenir.
  • Kasırgaların yönü Dünya'nın dönüşüne bağlıdır. Ekvatorun kuzey tarafında saat yönünde dönerken, güney tarafında ise saat yönünün tersine döner.
  • Kasırgalar yaklaşık 800 trilyon watt'lık ısı enerjisi yayar. Bu enerji ise dünyanın toplan elektrik gücünün 300 katıdır.
  • 1970 yılında Doğu Pakistana daki 9 metrelik fırtına 300.000 den fazla insanın hayatına mal oldu.
  • Kasırga'nın İngilizce adı olan "hurricane" aslında Mayaca dır ve maya dilinde Fırtına Tanrısı anlamına gelir.
  • Bilinen en büyük Kasırga 2200 km rüzgar alanı ve ölçülen 305 kilometre hıza ulaşmış Tip Kasırgası dır.
  • Kasırgalara 1953 yılından beri isim veriliyor.

İnsanlara en çok zarar veren Kasırga türü fırtına kabarması diye bilinen kasırga türüdür. Öyleki bu Kasırga türü okyanus da başlar ve okyanus suyu ile beslenir ve daha sonra bu halde kıyıya vurur. Eğer kıyı bölgesinde yerleşim varsa tüm yerleşimi yok edebilir. 

Ocak 24, 2017, 17:16 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak