İTÜ örencilerinden sosyal sorumluluk projesi

Öğrenciler tarafından 3D yazıcılar ile üretiliyor olan biyonik uzuvlar ücretsiz yapılıp dağıtılıyor. Ve bu proje Astero projesi olarak biliniyor.

Biyonik uzuvlar:

İlerleyen teknolojik gelişmeler ile birlikte hayatımızda yer almaya başlayan 3D yazıcılar git gide önem kazanmakta. Ve bir önemli şeyde kullanılmaya başlanmaktadır. Bunların içinde en önemli kullanımlar sağlık sektöründe oldu. Şimdilerde ortaya çıkan ve önemli adımlar atan Astero projesi bunun en büyük kanıtlarından biri. Astero projesi ile çok ufak maliyetlerle; 3D yazıcı kullanılarak yapılan biyonik uzuvlar bedavaya ihtiyacı olan çoçuklara dağıtılıyor. Bu projeyi yürüten kişiler ise başlıkta yer aldığı gibi İTÜ öğrencileri. İTÜ öğrencileri bu projeyi tamamen gönüllük esasına bağlı kalarak yapıyorlar. 

Bu biyonik kolların yerine kullanılan protez kol veya bacakları biliyorsunuz. Ama bu protez kol ve bacakların imalatı çok masraflı ve özellikle çoçuklar için çok uzun süre kullanılamıyor maalesef. Ve pahalı olduğu için de çoğu kişi tarafından da alınması imkansız hale de geliyor. 3d ile yapılan bu biyonik kollar ise tamamen 30 tl ye üretiliyor ve en geç 1 ay içerisinde de kargoya verilebiliyor. ayrıca öğrenci kardeşlerimiz ihtiyaç sahiplerine biyonik uzuvları hiç bir ücret ödemeden gönderiyorlar.

Kullanılan plastik insan sağlığına zararlı mı veya cilde zarar veriyor mu diye sorular yöneltiliyor. Fakat bu plastik sadece sağlık sektöründe kullanılan bir plastik olduğu için sağlığa hiçbir zararı da bulunmamakta. Ayrıca bu proje kapsamında da dirsekten altı olmayan kişiler için protez imkanı da sağlayabiliyor.

Kasım 10, 2016, 13:33 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak