Google, Tüm Enerji İhtiyacını Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Karşılayacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Google, bir süredir devam eden yenilenebilir enerji yatırımlarını önümüzdeki yıl tamamlayacağını duyurdu.

Dünyada yaşanmakta olan iklim değişiklikleri ve havadaki karbon miktarının hiç olmadığı kadar artması teknoloji devlerine de büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu konuda en duyarlı şirketlerden olan Google, birkaç yıldır devam eden yenilenebilir enerji yatırımlarıyla dikkat çekiyordu. Çalışmalarını 2017 yılında tamamlayacağını duyuran şirket, enerji ihtiyacının tamamını rüzgâr ve güneş enerjisinden karşılayacağını açıkladı.  Google, hali hazırda enerjisinin yüzde 44’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılıyor. Bu rakamı artırmak için 2017 yılında 17 yeni rüzgâr yeli çiftliği kuracak olan firma, buna ek olarak kuracağı güneş panelleriyle enerji ihtiyacını tamamen yenilenebilir enerjiden karşılamış olacak. Böylece 5 yıl önce başladıkları yenilenebilir enerjiye geçiş çalışmalarını da tamamlamış olacaklar. 

Yenilenebilir Enerjiye Yönelmek Dünyamızı Kurtarabilir!

Geçtiğimiz 12 ayda yenilenebilir enerji maliyetlerinin büyük oranda düşmesi hem bireysel hem de kurumsal müşterileri harekete geçirdi.  Dünyamızın sürüklenmekte olduğu kötü sona karşı koyabilmemiz için sarılmamız gereken en önemli önlemlerden olan yenilenebilir enerji, doğaya duyarlı olmasının yanında son derece tasarruflu. Bu sebeple pek çok teknoloji devi yenilenebilir enerji yatırımlarını artırmış durumda. Aralarında Microsoft, Nike, IKEA gibi şirketlerin de bulunduğu yüze yakın firma, 2020’ye kadar tamamen yenilenebilir enerjiye yöneleceklerini açıkladılar.  Ülkemizde de bu konudaki duyarlılığın artmasını ümit ediyoruz.

Doğanın bize sunduklarını hesaba katacak olursak bizden beklediği duyarlılığı fazlasıyla hak ettiğini anlayabiliriz.

Aralık 13, 2016, 18:17 Tarihinde Yayınlandı
Kerem TabakYAZAR

Kerem Tabak

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak