Giyilebilir Stres Ölçer Spire

Günlük hayat karşımıza neler çıkartır bilemeyiz. Ancak kötü olaylar yaşadığımızda mutlaka etkileniyoruz ve stres yapıyoruz. İşte stresli olduğumuz anlarda bizi uyaran ve ne yapmamız gerektiğini söyleyen bir cihaz spire'ye biraz daha yakınlaşalım.

Cihaz San Francisco da büyük bir teknoloji firmasında tasarlandı ve ütretildi. Cihazın çalışma mantığı nefes aralıklarınızı ölçüp sizin stres altında olup olmadığınızı öğrenmek. Stres sizin nefes aralıklarınızı siz farkında olmadan değiştirir. Bu durum ise kalp ve beynin yeterli oksijen alamamasına ve dolayısı ile büyük sağlık sorunlarına neden oluyor. Tamamen giyilebilir olan bu cihaz sizi sürekli takip ederek herhangi olumsuz bir stres anında sizi uyarıp derin nefesler almanızı söylüyor. Bu şekilde stresten kaynaklanan bir çok problemin önüne geçmeyi hedefliyor. 

Cihaz üzerimize giydiğimiz ve vücudumuza temas eden her giysiye takılabiliyor. Cihaz sadece nefes aralıklarınızı değil aynı zamanda değişik koşullardaki nefes aralıklarınızı bir birinden ayırt edebiliyor. Bunu ise cihaz üzerine monte edilen adım sayar ve kalori ölçer ile siz yürüyormusunuz oturuyormusunuz yada koşuyormusunuz bunun ayırt ediyor ve stres altında olup olmadığınızı bu durumlarda bile nokta atışı ile ölüçüyor. Cihaz belirlediği verileri Bluetooth üzerinden şimdilik sadece IOS üzerinde bulunan uygulamasına gönderiyor. Yetkililer Android versiyonunu da çıkartacaklarını söyledi. Cihaz size herhangi bir olumsuzlukta uygulama üzerinden bildirimler gönderiyor ve uygulamanın talimatlarına uyarak düzelen nefes aralıklarınız ile ilgili size raporlama bile yapabiliyor. Cihaz şuanda 150 dolara civarında satılıyor. Türkiye fiyatı ise yaklaşık 700 TL.

Şubat 9, 2017, 11:47 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak