Eski Bilgisayarlar Nasıl Hızlandırılır

Bazı insanlar ne kadar eskise de eskimiş olan bilgisayarlarından maalesef vazgeçemiyorlar.Adeta onlarla duygusal bir bağ kuruyorlar. İşte bu tarz insanlar için eski bilgisayarlarını nasıl hızlandırabileceklerini anlatıyoruz.

Bilgisayarlar da yavaşlamanın en büyük etkisi yıllardır hiç sıfırlanmayan ve sürekli yeni uygulamalar yükleyerek şişen ram kullanımı ve fazlaca disk kullanımıdır. Bunun üstesinden gelmenin en kolay yolu güzelce bir yedek almak daha sonra temiz bir yeniden kurulum yapmak. Tabikide geri yükleme yapma şansınızda mevcut. Bilgisayarınız da bulunan yazılımların ve daha da önemlisi windows gibi işletim sistemlerin güncellenmesi de çok önemli çünkü her gelen versiyon yeni özellikler getirirken bir yandan da performansa yönelik bir çok güncellemeyide beraberinde getiriyor.

Birde hiç kullanmadığınız ve siz her nekadar kurmadığınızı iddia ettiğiniz korsan yazılımlar, reklam yazılımları gibi programları kaldırmalısınız. Bunun için bolca bilgisayardaki programları kontrol ediniz. Bunu yaptıktan sonra farkedeceksiniz ki bilgisayarınız epey bir hızlanmış.

Birde yazılımın yanı sıra donanımında hıza çok etkisi bulunuyor. Yıllarca hiç temizlenmeden duran bilgisayarlar maalesef toz yüzünden fazlaca ısınarak yavaşlık hatta bir süre sonra ekran kartında yada cpu üzerinden donanım arızası verip sizi masrafa sokabilir. 

Bu durumda bilgisayarlarınızı temizlemenin çok güzel yolları var :

1.Masaüstü Pc Temizlemek 

Masaüstü bilgisayarınızı temizlemek gayet basittir. En önemli kural nazik olmak özellikle eski bilgisayarlarda daha da dikkat ederek içerisindeki tozu elektrikli süpürge ile son derece nazik davranarak temizlemek. Eğer yapabiliyorsanız ekran kartı çipi ve cpu üzerindeki terman macunu yenileyerek daha iyi bir iş yapabilirsiniz.

2.Notebook Pc Temizlemek

Bu iş masaüstü bilgisayar temizlemekten biraz daha çetrefilli ve daha çok özen isteyen bir iş. Öncelikle her notebook modelinin içini açmak farklıdır. Hepsinde civata yerlerine kadar herşey farklıdır. Kesinlikle youtube'dan sizin bilgisayarın tam modelinin açılma videosunu izlemeden notebookunuzu temizlemeye çalışmayın. Youtube videosundaki gibi notebooku açtıktan sonra fan bölümünün olduğu yeri ufak bir uzun kılları olan bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Dilerseniz cpu ve ekran kartı çipinin bulunduğu kısımdaki macunu yenileyerek daha güzel bir iş yapabilirsiniz.

Şubat 23, 2017, 10:10 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak