Denize Atılan Atıklardan Ayakkabı Üretildi.

Denize atılan plastikleri kullanarak ayakkabı üretildi bu denizlere atılan çöpleri hem kullanılmış olacak hemde denizler temizlenmiş olacak bu şekilde.

Büyük spor ayakkabı markalarından biri olan Adidas gectiğimiz günlede %95 oranında denizden çıkan plastikle ayakkabı üretti ve plastiğin geri kalan %5 kısmını ise geridönüşüm ile yapıldı. Bu haber çevrecileri baya bir mutlu olacak gibi. Her geçen gün doğaya verdiğimiz zarar artmakta ve ileriye dönük daha pis bir dünya bırakmaktayız. Özellikle denizlerden çıkan atıkların büyüklüğü ise tahminlerimiz dışında. Bu duruma dur demek isteyen Adidas; " Parley for the Oceans"  (Okyanuslar için Müzakere) kuruluşuyla beraber hareket etmek istedi. Ve bu yüzden de denizlerden çıkan plastik ile de tam tamına 7 bin ayakkabı üretti.

Bu üretilen ayakkabılar maalesef biraz cep yakacak gibi. Ayakkabıların fiyatı en az 220 dolara satılması bekleniyor. Ve satışlar kasım ortasında olacak.

"Endüstrinin tasarım işini yeniden gözden geçirmesi ve okyanuslardaki plastik kirliliğini durdurması gerek" sloganıyla yola emin adımlarla başlayan  Adidas yeni ürünleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Ayakkabıların yüzde 95'lik kısmı Maldivler'den toplanan plastiklerle üretildi. Geri kalan kısımlar için de geri dönüştürülmüş maddeler kullanıldı. 2017'de 1 milyon çift ayakkabıyı bu şekilde üretmeyi planlıyoruz."

Kasım 11, 2016, 21:30 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak