Böbrek Taşı Düşürmek İçin Lunaparklar

Böbrek taşları idrardaki kimyasallar ve kimyasal tuzlar ile oluşur. Bu taşlar fazla büyümeden vücuttan atılmalıdır.

Böbrek taşları ne kadar büyürse o kadar sorun yaratıyor. Zamanla böbrek kanallarına takılıyor ve hastanın büyük acılar çekmesine neden oluyor. Bu durumlarda tek çare var o da ameliyat.


Birçok ünlü araştırma şirketi bu konu üzerinde çeşitli araştırmalar yaptı ve farklı tedavi yöntemleri geliştirdi bunlardan en ünlüsü ses ile böbrek taşı kırılması ve lazer ile böbrek taşı kırılması. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyorki böbrek taşları daha kolay yöntemler ile kırılabilir. 

Böbrek Taşı İçin Alternatif Yöntemler

Michigan State University College'de çalışan araştırmacı ürolog David Wartinger'in eğlence parklarında yapmış olduğu çalışmalar, araştırma için önemlilik arz ediyor. Eğlence Parkları (Lunapark) fikrini ise bir hastasından almış. Hasta Walt Disney World Resort'ta bulunan Big Thunder Mountain Railroad'a bindikten sonra böbrek taşlarının iyileştiğini artık acı vermediğini yani düştüğünü söylemiş. Bu ise David Wartinger çok güzel bir fikir vermiş. Yapay olarak üç boyutlu yazıcı ile yaptıkları şeffaf böbreği içine idrar ve farklı büyüklükler de taş koyularak tam 60 kez hız treni turu yaptırmışlar. Bu durumda yapay böbrekte toplamda %64 oranında böbrek taşlarının düşürülebidiğini tespit etmişler. 

Böbrek Taşı Düşürme Araştırmasında Sonuç

Bu araştırmadaki sonuç kesinlikle olumlu. Araştırmacılar bu araştırmada keşfettikleri güçlü ve rastgele kuvvetlerin böbrek taşlarını titrettiği ve taşları böbrek kanallarına doğru yönlendirerek düşmesine neden olduğu sonucuna varmışlar. Ancak ünlü ürolog David Wartinger bu etkinin her hastada aynı olamayabileceğini söylüyor. Nedeni ise her hastanın birbirinden farklı böbrek yapısına sahip olması. Ancak hastalar için denenmesinde herhangi bir sorun olmadığının da altını çiziyor.

Aralık 6, 2016, 11:27 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak