Bitcoin Nedir ?

Son zamanlarda dijital piyasa da ve ekonomi piyasalarında meşhur olan bir şeyden bahsedeceğiz: Bitcoin. Peki bitcoin nedir? Bitcoin, bilgisayarlarda üretilen, merkezi olmayan dijital para birimi.

Ve popülerleşmesiyle orantılı olarak değerlenmeye başladı. Son senelerde çok fazla adının duyulması, gündeme gelmesi, kendisini kabul eden kurum ve kuruluşların artmasıyla beraber değeri artmaya başlayan bir para birimi oldu. Bitcoin açık kaynaklı bir yazılım olduğu için açmış olduğu yoldan giden ve bitcoinde arz sınırlı olduğu için alt coin adı verilen alternatif coinlerde ortaya çıkmış durumda. Bunların en meşhurları arasında litecoin, dogcoin, namecoin gibi sayısız coinler mevcut. Bir kısmı bunların güven vermeyen coin sistemleri olmakta. Bu işte araştırma yapacak arkadaşların dikkatli olması lazım.

Bitcon 2009 yılında çıktığında 2140 yılına kadar toplamda sadece 21 milyon bitcoin üretilebileceği şeklinde düzenlenmiştir. Bitcoinin avantajı, hızlı bir şekilde alınıp transfer edilebilmesi, transfer edilirken herhangi bir işlem ücreti gibi bir şeyin olmaması veya çok sınırlı olması.

Peki bitcoin nasıl alabiliriz? Bunun için 2 seçenek yer alıyor. İlki ücreti karşılığında bitcoin almak geliyor. Bunun dışında bir diğer yöntemde mining yapmak. Peki bu mining nedir? Bitcoin sisteminde mining bilgisayarlar aracılığı ile bitcoin madeni kazmak anlamına geliyor. Bunun için ayrıca özel makineler da yer alıyor. Ancak bitcoin sistemi öyle bir şekilde kurulmuş ki sistemdeki bitcoin sayısı azaldıkça mining ile kazma şansınız azalmakta. Ve mining için özel bilgisayar sistemleri her geçen gün etkisini yitirmekte. Hatta öyle bir duruma geliyor ki makineler çalışma esnasında yaktığı elektriği karşılayacak kadar mining kazamadığı oluyor. Sadece bilgisayar masrafı değil bilgisayarlar çok fazla çalıştığı için ısınma problemlerine önlem olarak klima ve soğutma sistemleri için masraflar doğmaktadır.

Tüm bunların yanında bitcoin sisteminin son 5 yıllık grafiğine baktığımızda inanılmaz bir ivmeyle yükseldiğini söyleyebilirsiniz. Hem bitcoinin yükseliyor olması hem de dolar kurununda yükseliyor olması 2 alanda kazandırmakta. Sonuçta bitcoin fiyatlaması dolar bazı üzerinden yapılmaktadır. Türkiye’de de çok nadir yerlerde de olsa bitcoin ödemesi kabul eden yerler görmek mümkün.

Aralık 3, 2017, 16:48 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak