Birbirlerine Öğretmenlik Yapan Robotlar

Robotlar her ne kadar gelişse de hala daha insanlar dan daha üstün değiller. Fakat elbette sürekli gelişen teknoloji ile beraber onlarda gelişiyorlar. Bu yazımızda iki robotun birbirlerine nasıl öğretmenlik yaptığını yazdık.

Robotlar yirmi senedir sürekli gelişiyorlar ve değişiyorlar küçülüyorlar. Fakat bu gelişme ne kadar hızlı olursa olsun mağlesef yeterli değil. Bu durumun açıklaması ise hala daha robotların nesneleri tanıma ve tanıdıkları nesneleri ne işe yaradığını kavrama süreci çok uzun sürüyor. Öyleki bir çocuk ile karşılaştığın da son derece gerizekalı kalıyorlar. Robotlara bişeyler öğretebilmek son derece zor. Robotların bişeyler öğrenmek için insanlara ihtiyacı var. İnsanlar robotlara bişeyler öğretebilmesi için ise karmaşık programlar yazmaları gerekiyor.

İşte bu sorunu gören araştırmacı geliştirmeci bir grup uzun süredir çalışmalarının meyvesi olarak yapay zekaya sahip iki adet robot yapıyorlar ve bu robotların programlarına sadece nesneleri öğrenebilme ve birbirlerine öğretebilme bilgi alışverişinde bulunma gibi üst düzey bilgiler koyuyorlar. Geliştirilen robotlar son derece akıllı önce önlerine konan nesneyi öğreniyorlar daha sonra ise o nesnenin ne olduğunu ne işe yaradığını diğer robot ile paylaşıyor.

Bu sistemin ve programın daha karmaşık sistemlere aktarılması an meselesi artık.

Şubat 22, 2017, 11:26 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak