Bilgisayarınıza Virüslerin Bulaşmaması İçin 9 Önlem

Virüsler hepimizin baş belasıdır. Tıpkı bir bir mikrobun vücudumuzda hızlı bir şekilde yayılması gibi yayılmaktadır bilgisayarımızda. Peki bu virüslere nasıl karşı koyabilir ? 9 yöntem ile virüslere karşı gelin !

Dünyada bilgisayarına virüs girmemiş kişi sayısı çok azdır. Sakın benim bilgisayarımda yok deyip boş vermeyin. Belki şuan bilgisayarınızda bilgilerinizi çalıyorlardır.

1- Sahte olan Yükleme Düğmelerine Dikkatli olun.

Bir çok program, oyun vb. gibi şeyleri indirme sitelerinde sahte indirme düğmeleri bulunmaktadır. Bir oyunu indirmek istediğinizde sayfa da birden fazla indirme butonu bulunmaktadır. Eğer ki yanlış olan butona tıklarsanız belkide bilgisayarınıza bir şey inebilir. Siz onu oyun iniyor olarak görebilirsiniz. Fakat o klasör içerisinde virüsler olabilir ! İndirdiğiniz klasörü, oyunu hemen açmak yerine virüs programında taratmanız sizler için virüse karşı koymanın ilk adımı olacaktır.

2- Güvenli Olan Tarayıcılar Kullanın

Bir çok işleminizi internet tarayacınızdan girip gerçekleştirmektesiniz. Fakat hangisi güvenilirdir ki ? eğer url başında "http" değilde "https" protokolü var ise güvenilir tarayıcı kullandığınız anlamına gelmektedir.

3- Pop-Up'lardan Kesinlikle Uzak Durun !

Eğer bir site veya sizden habersiz açılmış olan bir sekmede tarayıcınız, cihazınız tehdit altında diyorsa ve buna karşılıkta şu programı indirin diyorsa kesinlikle uzak durunuz. Bilgisayarınıza'da bulunan Antivirüs programınız zaten size bildirecektir.

4- Herkese Açık Torrent Sitelerden Uzak Durun

İki çeşit torrent vardır. Herkese açık ve özel'dir. Herkese açık olanlardan kesinlikle uzak durunuz. Özel olanı kullanmanızı bir çok kişi tavsiye etmektedir.

5- Sahte Codec İsteyen Videolardan Uzak durup Siliniz !

Eğer indirmiş olduğunuz vide VLC'den açılmıyorda size codec istiyorsa kesinlikle hiç denemeden silmeniz gerekemektedir.

6- Email Açarken Diakkat Edin !

Email adresler en çok kullanılan virüs alanıdır. Eğer Outlok.com yada Gmail kullanıyorsanız güvendesiniz. Fakat başka bir şey kullanıyorsanız tehlikedesiniz. Gelen mailleri açmadan önce gönderene bakınız. Sadece size değilde bir çok kişiye göndrmişse kesinlikle açmayınız. Göndermiş olduğu linke tıklamayınız. Yoksa sonu hüsran olur.

7- En Güvendiğiniz Sitelerden Uygulamalarınızı İndirin !

Hepimizin bilgisayarına bir çok program gerekmektedir. Fakat buda her önüne gelen siteden indirme anlamına gelmemektedir. En güvendiğiniz sitelerden indiriniz. ismini hiç duymadığınız sitelerden uzak durunuz. yoksa program yerine virüs indirebilirsiniz.

8- PC'nizin Admini'ni Her İşte Kullanmayınız

Eğer bir programı yönetici olarak çalıştırırsanız, program içerisindeki virüs her yere yayılmaktadır. Çok gerekmedikçe dosyaları admin, yönetici olarak çalıştırmaktan uzak durunuz.

9- Yeni Dosyalarınız Tarayın !

Virüsler öyle bir şeydi rki en güvendiğinizin arkadaşınızın diskinden bile bulabilir. Flash bellek gibi bellek araçlarını bilgisayarınıza taktığınız zaman kesinlikle tarayıp açınız. Aksi takdirde Virüs bulabilir.

Ocak 25, 2017, 17:38 Tarihinde Yayınlandı
Ömer KoçYAZAR

Ömer Koç

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak