Atık Sıcak Su ile Elektrik Üretimi

Yeni tasarlanan bir motor sayesinde sıcak sudan elektrik üretimi yapılabiliyor. Dublin de süren araştırmalar sonucunda böyle bir şeyin olabilirliği kanıtlandı. Exergyn firmasının açıklamasına göre 2017 yılında üretime başlayacaklarını belittiler.

Exergyn firmasının seosu Alan Healy dünyada bulunan megatonlarca atık sıcak suyun boşa gittiği ve birçok enerjinin tasarrufunun yapılamadığınını gördüklerini ve bu araştırmayı oradan başladıklarını söyledi. Özellikle çok büyük teknoloji şirketleririn "Facebook,Google,Amazon" veri merkezlerindeki bilgisayarlar su ile soğutuluyor zaten bu yüzden genellikle denize yada büyük göllerin yakınlarına kuruluyorlar. Bu soğutma işine yarayan su sürekli ısınıyor ve bu ısınan su daha sonra kaynağına geri bırakılıyor. İşte Atık Sıcak Sudan Elektrik Üretme projesi işi burada devralıp bu ısınan sudan elektrik üretmeyi planlıyorlar. Bu şekilde büyük miktarda karbon salınımınında önüne geçilecek. 

Energyn Drive isimli motoru bu iş için üretmeye çalışan Exergyn firması denemelere bu yıl başlayacak. Çalışma şekli ise nikel-kalay karışımı olan Nitinol maddesinin ısınma ve soğumaya verdiği tepki sayesinde hareket kazanmak. Belli bir uzunluktaki nitinoldan yapılan kablo demetleri sıcak ve soğuk suların üzerinden geçirilmesi ile 4 cm uzayıp kısalma olacak. Bu hareket ile piston aşağıya ve yukarıya hareket edecek. Geri kalan işi ise zaten bildiğimiz mekanik sistem. Motor şimdilik 200kW ısıl güçten 10kW elektrik gücü üretebiliyor. Bu elbette az bir güç fakat ilerleyen zamanlarda gelişeceğinden eminim. 

Şirket şimdiden 2,5 milyon avroluk destek aldı ve Dublin havalimanında 90 derecelik su dan elektrik üretme denemelerine başlayacak. Bu projenin en güzel yanlarından biriside maliyetinin 40 avroyu geçmemesi. 

Ocak 11, 2017, 17:53 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak