Apple Aygıtlarında Pil Ömrünü Nasıl Uzatırız ?

Apple cihazlarıda diğer cihazlar gibi belli bir pil ömrü yani kullanım süresi bulunmaktadır. Şarjımız çok çabuk bitmesi bizleri çıldırmaktadır.

Peki bu cihazlarımızın Kullanım ömrü uzatılamazmı ? Tabiki de uzatılabilir. Her şey bizim elimizde olan bir şeydir.

İlk olarak yapmamız gereken şey Cihazımıza En güncel yazılımı yüklememiz olacaktır. Kullandığınız sistemin ( macOs, iOS, watchOs) en yeni güncellemesini kullanmanız sizler için çok faydalı olacaktır. Peki nedenmi bu kadar önemli bu güncellemeler. Bazen yazılımlarda hata yada eksik olan bir şey fark edilir. Bu hata ve eksiklerin tamamlanması için kollar sıvanır ve tamamlanmış bir sistem sunulur. Sizinde bu tamamlanan sistemden yararlanmak için Sisteminizi güncellemeniz gerekmektedir.

İkinci olarakta Cihazınızı içerisinde bulunduğunuz ortamdaki aşırı sıcaktan sakınınız. Bu tür cihazlar genel olarak 16 -22 derecede kullanmanız tavsiye edilir. Daha geniş bir derece sıcaklığında cihazınızı kullandığınız takdirde şarj kapasitesine aşırı derece de bir zarar verecektir. Cihazınızı mümkün olduğu kadar 35 derecen üstünde bir sıcaklığı bulunan ortamdan uzak tutunuz. Aksi takdirde elinizdeki cihazınızın patlamasına kadar yol açmaktadır. Bu konuda bir deney Yapalım mı ? Cihazınızı soğuk bir ortam da tutunuz. ilk Fark edeceğiniz cihazınızın pil ömrü daha uzun gidecektir. Aşırı sıcak olan bir ortamda cihaz üstün bir perfomans güç kullanacaktır bu da hem hem ortamın sıcaklığı hemde cihazınızın sıcaklığı derken bataryasına büyük zarar verecektir.

Peki Hangi Cihaz Hangi dereceli ortamda durması gerekmektedir ?

Aplle Watch, iPhone, iPod ve iPad en uygun ortam sıcaklığı aralığı şöyledir ; Bu cihalar 0-35 derece arası çok güzel bir performans sağlamaktadır. Depolama sıcaklığı ise -20-45 derece arasında bulunmaktadır.

Macbook için en uygun Ortam sıcaklığı şöyledir ; 10-35 derece arası en iyi performansını sergilemektedir. 35 derece üstünde ise cihaz performansı düşmektedir. Depolama sıcaklığına bakacak olursakta -20-45 derece arasıdır. üçüncü olarakta Cihazınız Şarjda iken Kılıfını üzerinde Bırakmayınız !Çünkü bu kılıflar cihaz şarjda iken aşırı derecede ısınmaya yol açmaktadır.

Bu üç yöntemle Cihazınızın Pil ömrünü Uzatabilirsiniz.

Ocak 23, 2017, 20:26 Tarihinde Yayınlandı
Ömer KoçYAZAR

Ömer Koç

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak