Android Telefonlardaki Tehlike

Şimdilerde android telefonlara bir şey indirirken daha fazla dikkat etmemiz gerekli, çünkü artık android telefonların yeni bir tehlikesi var'' FİDYE YAZILIM''. Ve bu yazılımdan kurtulmak için kısaca yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.Fidya yazılımın ne olduğunu merak ediyorsanız gelin yazımızı okuyalım.

Android Telefonların Artık Yeni Tehlikesi: Fidye Yazılım

Android telefonların artık yeni bir tehlikesi var fidye yazılım. Öncelikle fidye yazılımın ne olduğunu açıklamakla başlayalım. Fidye yazılım;  bu yazılım bazı android telefonlardan bir şey indiriken bulaşıyor genellikle. Fidye yazılım siber suçlular tarafından para sızdırmak için kullanılan bir yazılım. Genellikle kullanıcının depolanan verilerini şifreleyerek ve kendine depolayarak kendini belli etmeye başlar. Fidye yazılımın bulaştırdığı virüsede Truva Atı deniyor. İsmi ne kadar ironik değil mi?

Uluslararası yazılım şirkti olan Bitdefender bu kötü niyetli yazılım için tüm dünyayı uyardı ve önlem alınması için bir kaç tane yapılması gereken şeyleri belirtti. Fidye bir çok avrupalı ülke tarafından da kapusları haline geldi. bunların arasında ilk sırada Danimarka ikinci sırasında Almanya üçüncü sırada Avustralya ve dördüncü sırada ise İngiltere yer almakta. ABD  ise bu sıralamanın beşinci sırasında yer alıyor.

Ayrıca uluslararası şirket olan Bitfender e göre kurbanlar bu bilgileri kurtarmak için yüksek mevlalarda para ödemeye de razı oluyorlar.

Bu kötü niyetli Fidye yazılımdan kurtulmak için yapılması gereken şeyler kısaca şöyle:

1- Her zaman yüklemeleri kendi sitelerinden yapın başka yan sitelerden kesinlikle uzak durun

2- Verileri her zaman yedeklemeyi unutmayın.

3- İçerik filtremeyi kesinlikle unutmayın.

4- Resmi olmayan sitelerden uzak durun

5- Ve çalışanlarınızı bu konuda eğitin.

Ekim 21, 2016, 23:04 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak