Android Akıllı Telefonları Satmak Yasak mı ?

Android akıllı telefonları bir Google hesabı olmadan kullanmak neredeyse imkansız. Ancak Pixel kullanıcılarının farklı bir sorunu var: Telefonlarını sattıktan sonra hesapları Google tarafından bloke edildi ve ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldılar.

ABD'de yaklaşık 200 Google kullanıcısı korkunç bir kabusla karşı karşıya: Google bu kullanıcıların hesaplarını bloke etti. KDV oranı düşük olan veya KDV uygulaması olmayan eyaletlerden Google telefon satın alan kullanıcılar daha sonra bu telefonları daha yüksek vergi uygulayan eyaletlerde sattılar. Google bu müşterilere önce durumla ilgili bir mesaj gönderdi, daha sonra da hesaplarım bloke etti. Yani kullanıcılar Google hizmetlerine ulaşamaz hale geldiler.

Bu acımasız cezanın boyutlarım anlamak için, Google hesabınızın kaç hizmet ile bağlantılı olduğunu düşünmeniz yeterli: Arama motoru, e-posta hizmeti, Google Play, Google Fotoğraflar ve Drive bunlardan sadece birkaçı. Google hesabınız bloke edildiğinde hem bu hizmetlere, hem de onlarla bağlantılı olan kendi verilerinize erişiminiz engelleniyor. Eğer birkaç yıldır Google servislerinden yararlanıyorsanız birçok önemli e-posta, fotoğraf, doküman ve belki de işle ilgili belgeler bir anda kayboluyor. Duruma mahkeme yoluyla itiraz etmeniz mümkün fakat dava lehinize sonuçlanıncaya kadar verilerinize yine erişemiyorsunuz.

Amerikalı yazar, şair ve performans sanatçısı Dennis Cooper, durumun vehametini 2016 yılının Temmuz ayında anladı. Zira Google birden bire sanatçının 14 yıldır yazdığı Blogger sitesini ve e-posta hesabını bloke etmişti. Cooper bu siteyi aynı zamanda birkaç sanat eserini ve kitabını GIF formatında yayımlamak için kullanıyordu. Eserlerinin çoğu sadece web sitesinde kayıtlıydı ve sanatçının yedekleme alışkanlığı yoktu. Yani 10 yılı aşkın çalışmanın ürünleri bir gecede yok olmuştu.

 

14 yıllık sanat bir gecede silindi

İşin ilginç tarafı, Cooper öyle ciddi bir suç da işlememişti: Tek yaptığı, bir “portre günü" ilan etmek ve takipçilerinden kendilerine ait seksi buldukları fotoğrafları göndermelerini istemekti. Fakat aldığı ceza sadece Google tarafından içeriklerin silinmesi değildi: Sanatçı artık Gmail hesabına da ulaşamaz hale gelmişti. Yani aldığı tüm mesajlara ek olarak şu ana kadar belki de en önemli iletişim kanalı olan e-postaları da yoktu.

Yukarıdaki olay, herhangi bir bloke durumunda durumun ne kadar kötü bir hal alabileceğini gösteriyor. Çoğu kullanıcı için Gmail, diğer bağlantılarına (Twitter, Facebook, hatta banka hesaplarına), ya da telefon veya internet hizmetlerine erişim için bir kilit noktası. Mağdur kullanıcıların söylediklerine göre, bloke edilen hesaplara gönderilen mesajlar da “Geçersiz e-posta adresi" hatasıyla geri dönüyor. Dolayısıyla bloke bir şekilde kaldırılsa dahi bu süre içinde size gönderilmiş olan iletileri görme veya size kimlerin ulaşmak istediği bilme ihtimaliniz de yok.

Diğer taraftan bu ve benzeri dijital felaketlerde ümidinizi tamamen yitirmeniz de yanlış. Google, verdiği kararın doğru olmayabileceğinin de farkında. Bu yüzden bloke mesajı ile birlikte bir link gönderiyor. Bu link üzerinden şirkete ulaşarak blokeyi kaldırmaya çalışmanız mümkün; prosedür de gayet basit: Tek yapmanız gereken geçerli bir e-posta adresi ile birlikte bloke işlemi konusundaki görüşlerinizi Google ile paylaşmanız. Engellenme sebebiniz “şüpheli aktiviteler” ise durum biraz değişik: Bu durumda şirket, hacker saldırısına uğramış olduğunu farz ederek sadece tek bir hesaba erişimi bloke ediyor. Size ulaşılabilecek bir telefon numarası vererek hesabınızı tekrar aktif hale getirmeniz mümkün.

 

Eğer Google tarafından hesabınızın bloke edilmesini istemiyorsanız, acele etmenizde fayda var. Google.com/Takeout bağlantısına tıklayarak hesabınızla ilgili tüm verileri indirmeniz mümkün. Ancak bu işlem, hesabınız henüz bloke edilmediyse geçerli. Ayrıca yedekleme işlemi detaylı bir süreç ve otomatik olarak yapılmıyor.

 

Aslında en doğrusu, kendinizi Google’dan adım adım uzaklaştırmanız. Belgeler açısından durum pek de zor değil. Halihazırda birçok Google Drive alternatifi mevcut: Microsoft OneDrive, SpiderOak, Dropbox ve Box gibi klasik seçenekleri deneyebilirsiniz. Bu servislerin neredeyse tamamı masaüstü istemcilere ek olarak mobil uygulamalar da sunuyor, çoğu akıllı telefonda bulunan fotoğrafları yedekliyor. Ayrıca Android için uygulama sunan tek mağaza Google Play değil; Amazon ve F-Droid gibi açık kaynak uygulamalar sunan siteler de var.

Verilerinizi yedekleyin ve farklı hizmetlere dağıtın

Her halükarda, eğer içerik üreten bir kullanıcıysanız blog veya videolarınızı düzenli olarak yedeklemeniz çok önemli. Bunu yerel olarak (sabit depolama seçenekleri ile) ya da bulut hizmetlerinden faydalanarak yapabilirsiniz. Böylece içeriklerinizi WordPress veya Vimeo gibi farklı platformlara taşımanız da mümkün olabilir. Süreç size zahmetli gelse de verilerinizi kaybetmekten iyidir. E-posta tarafında işler biraz daha karışık: Google hesabınıza farklı bir e-posta adresi ekleyebilirsiniz ancak erişiminiz engellendiği anda bunun da bir faydası olmayacak. Dijital yaşamım Google’ın ellerine emanet etmiş olan kullanıcılar için iyi bir alternatif ise aylık üyelik ücreti ile kullanabileceğiniz bir servis olan G Süite. Kullanıcı başına aylık 5 dolar ödeyerek Gmail servisinin profesyonel sürümüne terfi edebilirsiniz. Bu seçenek sayesinde elektronik postalarınızı İş yerinize ait alan adı ile bir arada kullanabilir ve böylece Gmail hesabınıza olan mecburiyetinizden de kurtulabilirsiniz. Dolayısıyla hesabınıza erişiminiz bloke olsa bile e-posta hesabınızı başka bir servis sağlayıcı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

İşlerin kullanıcı için kolaylaştırılmış olması, aslında bu rehavetin bir de tehlikeli yönünü ortaya koyuyor: Servislerin entegre edilmesi ve birçok platformdan rahatça ulaşılabilmesi nedeniyle Google’ın var olmadığı bir dünyayı neredeyse düşünemez olduk. Acil durumda kendini kurtarabilecekler ise, bu rahatlığa kanmayıp alternatifler arayan temkinli kullanıcılar. Düzenli yedekleme yapmak ve verilerinizi tek bir kaynakta tutmamak, kendinize ait verilerin denetiminin ne kadar sizde olduğunu belirliyor. Ayrıca hesabınızın çalınması gibi durumlarda meydana gelebilecek olumsuz sonuçların bazılarından da kurtarıyor.

Yazının başına dönersek; satın aldıkları Pixel cihazları sattıkları için bloke edilen 200 hesap sonunda tekrar aktif edildi. Ancak Dennis Cooper kendine ait verilere kavuşmak için bir avukat tutmak zorunda kaldı; hesabı ise tekrar aktif edilmedi.

Kasım 16, 2017, 08:22 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak