Aliexpress'ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son yıllarda yurt dışından gittikçe büyüyen bir pazar haline geldi. İnsanlar artık küçük ölçekle bireysel siparişlerini dahi İnternet üzerinden verebiliyor.

Aliexpresste bu alışverişlerde parlayan bir platform oldu. Özellikle ürünlerin büyük bir kısmının ücretsiz kargo ile gönderiliyor olması büyük bir avantaj.

Aliexpress üzerinde alışveriş yaparken öncelikle ürün alacağının satıcının profili çok önemli. Kullanıcıların yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi beğendiği ürünü daha uygun fiyata bulduklarında uygun fiyatlı olan ürünü tercih etmelidir. Bu tercih aslında mantıklı bir tercihtir bazı zamanlar beklenen kalitede geldiği de oluyor ürünlerin. Ama ben ürün alışverişlerimde genel olarak aradığım ürünü yazdıktan sonra öncelikle “ücretsiz sevkiyat” seçeneğini işaretliyorum. Ondan sonra sıralama seçeneğinde sipariş sayısına göre sıralatıyorum. Bu aşama çok önemli çünkü burada en fazla satış yapan satıcının ilanı en üstte çıkıyor. Ardından ilgili ilanın içerisine girdiğimde ürünün kaç yıldız aldığını, ürünü daha önce almış olan kişilerin yorumlarını ve ürünle ilgili fotoğraflarını görme şansım oluyor. Bazen görselde görünen ürün ile kutudan çıkan ürün kalitesi sizi tatmin etmeyebiliyor. Bu yüzden kullanıcıların yorumlar ekinde paylaşmış oldukları fotoğraflar çok yararlı olmakta.

Tabi en yüksek satışı sıraladıktan sonra ilk 5-10 satıcının satış oranları ve geri dönüşler olumluysa bunlar arasında uygun fiyatlı olanları tercih etmeye çalışıyorum.

Örneğin en fazla satışı yapan kişi 5.000 ürün satmış puanı 4.8 olduğunu varsayalım, 2. Satışı yapan kişinin 1.000 ürün sattığını ve 4.6 puana sahip olduğunu görelim ve arada sizi etkileyecek oranda 2. Sıradaki satıcının fiyatı düşükse ve bütçeniz kısıtlıysa 2. Satıcıyı tercih edebilirsiniz. Ben genellikle bu tür kıstaslar ışığında alışverişimi gerçekleştiriyorum. Bu durum satış rakamlarına göre ilk 5-10 hatta 1 sayfalık listeye kadar uzayabilir. Bazı ürünlerin satış hacimleri çok olduğundan birçok farklı müşterinin satış oranları fazla olabiliyor. Bu da fiyat performans analizi yapmamız için yeterli verileri gözler önüne serebiliyor.

Eğerki aldığınız ürünün size takipli kargo ile gelmesini istiyorsanız kargo seçeneklerinden takipli seçeneği ile gelmesini sağlayabilirsiniz. Tabi bunun için ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret tablosuda gönderim bölümünde yer alıyor.

Kasım 21, 2017, 12:56 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak