3 Boyutlu Dijital Yaşam Teknolojisi

Yeni 'dijital yaşam' girişimi ile, tüm canlıların 3 boyutlu modelleri yaratmayı amaçlamaktadır.

Canlı organizmaların yüksek çözünürlüklü, tam renkli 3D modellerin üretimi için çalışmalara başlandı bunun için de Beastcam Array, hızlı-yakalama, alan portatif masa sistemi oluşturdu. Biyolog Duncan Irschick liderliğindeki Massachusetts Amherst Üniversitesi bilim adamları, şimdiki iddiası onu kullanmayı başararak, tüm canlıların 3D modeller oluşturmak.

Beastcam Dizisi kullanabilmek için gerekli olan; 30 kamera dizisi  üç G-16 Canon kameralar monte edilecek ve her biri 10 sabit kollar oluşur. dizinin merkezine yerleştirilen küçük hayvanlar hızlı ve rahat bir yazılım tarafından destekli kameralar tarafından 3D olarak modellenecek. Bu teknolojiyi kullanarak, Irschick ", Dijital Yaşam" dedikleri yeni bir multimedya platformu oluşturdu ve bu modelleri ilk köpekbalıkları, akrepler, toads ve kertenkele 3D modelleri oluşturarak başladı.. 

her canlının belli bir ömrü vardır ve günümüzde de bir çok canlı türünün nesli ya tükenmekte yada tükenmeye yakın bir vaziyettedir işte bu yüzden de Biz yeryüzündeki tüm yaşamın dijital mirasını korumak için Beastcam teknolojiyi kullanmak istenmektedir. Dijital yeryüzündeki yaşamın mirasını korumak ve tükenmekte olan canlıların modellerini  yapmak çok önemlidir çünkü birçok türün sayısı hızlı düşüş içerisindeyken, biz bu teknolojiyi kullanarak bir şekilde organizmaları yeniden yapabiliriz.

Irschick bir açık erişim web sitesinde kullanılmak için  ya da kar amacı gütmeyen kullanım için hiçbir ücret ödemeden 3D modelleri sunmayı planlıyorlar. Ve Irshick, ilk olarak modelleri eğitimcilere, bilim adamları ve canlıları korumak üzere olan örgütler  için değerli olacağına inanıyor.

Ve son birkaç yıl içinde, 3 boyutlu modellere dijital fotoğraf entegre dijital fotogrametri, alan, dijital mimari, suçu sahneleri yeniden ve diğer uygulamalarda eklenecek ve bu şekilde daha da kullanılır hale gelmiş olacağı  belirtiyor. 

Kasım 8, 2016, 07:00 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak