Bükülebilir Ekranlar

Evet uzun zamandır bekliyorduk kavisli ekranlar ile baya bir umutlanmıştık ve şimdi bükülebilir ekranlara dair dedikodular dolaşmaya başladı. Bükülebilir ekranlar nasıl olacak hep beraber göz atalım.

Ekranlar yıllardır sürekli geliştiriliyor hiç durmandan gelişti ve bugün gördüğünüz 8K görüntülü kavisli ekran gibi yeni teknolojilere kadar ilerledi. Bu ilerleyiş hiç durmadan sürekli yeni teknolojilere atlaya atlaya gidiyor ve her yeni teknoloji eskisini çöp haline getiriyor. Bir zamanlar 800 900 TL'ye satılan o güzlim tüplü ekranların yerine gelen LCD ekranlar bile artık eskimiş durumda. Giderek daha iyi görüntü daha iyi görüntü ve canlı renkler diyerek buralara kadar geldik. Şimdi ise bükülebilir ekranlar ile karşınızdayız.

Geçtiğimiz günlerde Japan Display isimli firma geliştirmiş olduğu 5.5 inç'lik LCD ekranın bükülebilecek derecede esnek olduğundan bahsetmişti. Fakat mağlesef büküldüğü zaman görüntü de kaymalar oluyormuş. Öncelikle bu iş gerçekten hiçde basit bir iş değil. Bir bükülebilir ekran en tabii olarak çok dayanıklı materyallerden oluşmalıdır. Bu durumda çatlayan kırılan en ufak düşmede hayatımızı maaf eden telefonları artık unutmamızı sağlayacak gibi duruyor. 

Samsung ise bir kaç ay sonra Galaxy X isimli yeni bir telefon çıkartacağını duyurdu. 

Bükülebilir ekranları sadece telefon olarak düşünmek çok halaı olur tabletlerde hatta televizyonlar da bile geleceği konuşuluyor. Lenovo Cplus ismini erdiği yeni prototip ile telefon olarak kullanılabilen aynı zamanda kullanışlı bir bilekliğe dönebilen çok yönlü bir telefonu tanıtmıştı. Özellikle üreticilerin açıklamlarına göre 2020 yılına kadar bükülebilir ekranları görmemiz mümkün olabilir.

Şubat 7, 2017, 17:56 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak