Yapay Zeka Robotlar İçin Naylon Kas Üretildi

Massachusetts'de çalışan bir grup araştırmacı yapay kas üzerinde yoğunlaşarak bir ilke imza attı. İnsanlara daha çok benzetilmesi amacı ile yapılan bu yeni sistemde şişkin kaslara sahip robotlar göreceğiz.

Massachusetts teknoloji laboratuvarı uzun zamandır yapay zeka üzerine çalışıyor ve ürettikleri yeni teknolojiler gerçekten ilgi çekici. Şuana kadar Massachusetts teknoloji laboratuvarı'nda çalışanlar, öğrenciler ve mezunlar arasında tam 72 adet nobel kazanan oldu bu gerçekten büyük bir sayı ve bu nobellerin 15 tanesi sadece 5 yıl içerisinde kazanıldı. 1861 yılından beri eğitim ve araştırma yapan MIT (Massachusetts teknoloji laboratuvarı) Mühendislik Fakültesi, Edebiyat, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Fen Fakültesi, Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Koleji gibi bölümlere sahip.

Naylon Kas Projesi

Bu şekilde kas üretimi hem daha kolay hemde daha az maliyetli olucak. Geleceğin robotlarında kesinlikle kullanılacak bir teknoloji. Naylon olduğu için gerektiğinde ısıtılıp sıkıştırılabilmesi sağlanıyor buda büyük bir avantaj. Esnemesi sıkışması nedeni ile son derece hassas ve karmaşık kas hareketlerini basit bir şekilde yapabilecek olması bu teknolojinin ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Ayrıca insana daha çok benzemesi kasların daha şişkin durması ve çok basit bir şekilde üretilmesi ile de bu proje desteği hakediyor. Massachusetts'de bunun gibi bir çok proje mevcut zamanla bu projeleri size aktaracağız.

Aralık 20, 2016, 11:50 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak