Savunma Teknolojisi Milli İşletim Sistemi Pardus Kullanıcak

Savunma teknolojisinde artık Pardus'a geçiş için gerekli tüm çalışmaların yapıldığı belirtildi. Haberin devamı için sitemize....

Yazılım artık milli savunmada!
Milli savunmada artık Pardus'a geçiş sağlamayı planlıyor. Ve bunun içinde artık çalışmalara başladılar. Havelsan genel müdürü Ahmet Hamdi Atalay yeni yazılımlarla dışa bağımılığı ortadan kaldırmayı planladıklarını ve bu doğrultuda da yazılım çözüm programları geliştirmeye çalıştırdıklarını açıkladı.
Bütün ihtiyaçlarının hemen hemen hepsini karşıladıklarını ve milli işletim sisteminin de yaygınlaştırmayı planladıklarını açıklandı. Ve öncelikle de Pardusu açıklamak istiyorum:Pardus ilk olarak TÜPİTAK tarafından geliştirilen bir yazılım. Bilimsel adı ise anadolu parsından gelmektedir.

Pardus geçiş sürecinde TÜBİTAK dan yardım alarak uygun hale getirildiğini belli eden Ahmet Atalay şunlarıda ifade etti:"Fiili olarak çalışmaları kendimizde başlattık. Yılbaşına kadar kendi içimizde bu çalışmaları tamamlayacağız. Savunma sanayisine bu bildirimi yaptık. Zaten Sayın Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık'ın talimatı var. Bize, PARDUS'un savunma sanayisinde, öncelikli olarak MSB, SSM, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı şirketleri, bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşları ve kuvvet komutanlıklarında yaygınlaştırılması yönünde talimat verildi. İlk adım olarak da TÜBİTAK'la anlaştık ve bu görevi üstlendik.
İkinci adımda bunun eğitimini alıp kendi içimizde uygulayacağız. Sonra da buradaki tecrübe ve öğrendiklerimizi diğer kurumlara uygulayacağız. Yılbaşına kadar kendi iç eğitimimizi ve yapacaklarımızı tamamlayarak önümüzdeki yıl kurumlara yaygınlaştırma planı ortaya koyabileceğiz. Savunma sanayisinde güvenlik hassasiyetleri önemli olduğu için milli işletim sistemi ihtiyacı hep duyuldu, duyulacak. Bu sektörün böyle bir hassasiyetinin olması da yapacağımız çalışmalarda kolaylaştırıcı bir faktör olacak."

Ayrıca Pardus yaygınlaştırma sürecinde halkında katkılarını bekleyen Atalay ayrıda da milli işletim sisminede uyumlu uygulamasınında artmasını da beklediklerini de belirtti. Pardus ilk olarak 2003 yılında ortaya çıktı. şimdiye kadar Pardus 2 ana 5 kurumsal olarak piyasaya çıkmıştı. Pardus Türkçe destekli bir uygulama olarak ve sürekli kendini yenileyen ve düşük maliyetli bir işletim sistemi bizlere sunuyor.

Kasım 2, 2016, 21:06 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak