Mini Uydular Uzay araştırmalarında Kullanılacak

Uzay araştırmacıları maliyetler göz önüne alındığı zaman üniversiteler için dahi rahatlıkla girilebilecek bir alan değil. Bu soruna ucuz bir çözüm hedefleyen ve son iki yıldır SunCube FemtoSat projesi adı altında ufak uydular geliştiren yardımcı doçent Jekan Thanga ve öğrencilerden oluşan ekip, herkesi sürece dahil etmeye hazırlanıyor.

SunCube FemtoSat, temel olarak 3cm küp boyuta ve 35 gramlık ağırlığa sahip bir uydu modeli. Bu açıdan dünyanın en ufakları arasında yer alan uydu, bünyesinde kendi iletişim sistemini barındırıyor, uzaydan veri toplayarak dünyaya aktarabiliyor ve gücünü güneş panellerinden alarak görev yapabiliyor. Herkesin ulaşabileceği standart parçalar ile üretilebildiği belirtilen SunCube FemtoSat, modüler olarak genişletilebiliyor olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Pahalı benzerlerinden farklı olarak alçak dünya yörüngesine 3,000$, ISS (Uluslarası Uzay İstasyonu) bünyesine 1,000$, Dünya yerçekimi dışına ise 27,000$ civarında çıkartılabileceği belirtilen minyatür uydu SunCube FemtoSat, uzun vadede Amazon üzerinden satılabilecek bir potansiyel ortaya koyuyor ve uzay ile yakından ilgilenen araştırmacılara (Özellikle hobi) büyük bir seçenek oluşturuyor.

 

Nisan 12, 2016, 10:04 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak