Göktürk-1- Uydusu Hangi Görevleri Üstlenecek?

2012 yılında yörüngesine yerleştirilen Göktürk-2 uydusunun ardından Aralık ayı içerisinde Göktürk-1 uydusu da uzaya fırlatılmıştı.

Peki, Göktürk-1 hangi görevleri yerine getirecek ve Türkiye’ye ne gibi katkılar sunacak? Hadi Türkiye’nin yeni uydusuna biraz yakından bakalım. 

Fransız Guyanası’ndan 5 Aralık 2016 tarihinde yörüngesine fırlatılan uydu, hem askeri hem de sivil istihbarat görevlerini yerine getirecek.  Hiçbir coğrafi kısıtlamadan etkilenmeksizin TSK’ nın hedef istihbarat görevini yerine getirecek olan Göktürk-1 ile dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü görüntü alınabilecek.  Kardeş uydu Göktürk-2 ile beraber Türkiye’nin uzaydaki gücünü artırması hedeflenen uyduyu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı yönetecek. 

Yaklaşık olarak 90 dakikada dünyanın etrafında bir tam turunu tamamlayabilen Göktürk-1’in senede 60 binden fazla görüntü kaydedeceği tahmin ediliyor. Aldığı görüntülerin anlık olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından izlenecek olması, süratli bir istihbarat ağının oturması adına da önem taşıyor. Dünya standartlarının üzerinde teknik özelliklere ve görüntü kalitesine sahip olan uydunun Türkiye’nin uzaydaki etkisini artıracağı kesin gibi.  

GÖKTÜRK-1- SİVİL GÖREVLERİN DE SORUMLULUĞUNU ÜSTLENECEK 

Uydunun sınırların gözetlenmesi ve güvenliğinin sağlanması gibi askeri görevlerinin yanı sıra pek çok işlevsel sivil görevleri de bulunuyor.  Kamu kurumlarının çevresinin gözlenmesi, tarım arazilerinin rekolte tespiti,  çevre ve yapılaşma takibi, belediyecilik ve kadastro faaliyetleri gibi alanlarda da sıklıkla Gökürk-1 ‘e başvurulacak.  

ASELSAN, TUBITAK, ROKETSAN, TR TECNOLOGY gibi yerli kurum ve kuruluşların Fransız Thales Alenia Space ile ortak yürüttüğü 5 yıllık bir çalışma sonucu yörüngesine yerleştirilen uydunun ülkeye katkılarını önümüzdeki ay ve yıllarda çok daha net olarak görme fırsatı bulabileceğiz. 

 

Aralık 26, 2016, 18:08 Tarihinde Yayınlandı
Kerem TabakYAZAR

Kerem Tabak

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak