Gelecekte ve Günümüzde Bulunan ve Bulunacak Bazı Önemli Buluşlar

Yakın gelecekte kullanmaya başlayacagımız ve gümüzde ortaya çıkan fakat halen kullanılmayan bazı yeni buluş ve teknolojik gelişmeleri sizlerle paylaşiyorum.

BÜYÜK TEKNOLOJİK GELİŞMELER

1)Tarımda kullanılacak ROBOTLAR

Dünyada bulunan bir çok büyük ğlke ve firma bu konuda çalışmalara başlamıştır. Ve büyük gelişmeler ortaya koymuşlardır ancak en son bu gelişmeler dudak uçuklatan cinsten. Tarımda kullanılan robotlar ilk kez 2011 senesinde Boston'lu bir firma tarafından %40 lik gibi oranla insan gücünü azaltıyor. Ve bu firma devlet tarafından 8 milyar dolarlıkta bir fona sahip. Bu robot ile daha çok verimlilik sağlanacağı bir gerçek. Çünkü bu robot tohumları kck, dikcek, çapalayacak, hatta toplayacak bile.

Ayrıca son zamanlarda bir Japon firmada çileklerin tam olgunluk seviyesini anlamak için bir robot geliştirdi. böylelikle çileklrin olup olmadığı tam zamanında öğrenilebilecek. çilek üreticilri için baya kar sağlayacak. .

2)Güneşten korumaya yarayacak haplar:

Londrodaki bir araştırmaya göre mercanlar kendilerini UV ışınlarından bir yosun tarafından korumata. Bu araştırmayıda londrada King's Collage yapılmakta.

bu yasun simbiyotik yosun olup bazı bileşenler sayesinde bunu sağlamakta. Yosunların sağladığı bu bir nvi güneş kremi görevinden o bölgede bulunan balıklarda yararlanmaktadır.

Dr. Paul Lang: Eğr bu bileşenlri bir hap haline getirip ağız yoluyla alınmasını başarabilinirse insanlarıda güneş ışınlarından korumayı başarıbiliriz.

3)Kağıt gibi katlanabilir ve inceliğinde bilgisayar ve telefonlar

Bir teknoloji firması( samsung) çok yakın bir zamanda katlanabilir teknoloji fuarın bir tanesinde bir sunum gerçekleştirmişti                                        .

4) Kablosuz elektrik

Kablosuz şarj aletleri günümüzdede kullanılmaya başlandı.Ve halen hazırda bu sarj aletlerini dahada geliştirmek için çalışmalar devam etmekde.Bunların bir taneside MIT Fizikçisi Marin Soljacic'in projeleri üzerinde dayanmaktadır.Bu çalışmaları bir prototip tarafından ortaya koymayı başarmışlardır.Geliştirdikleri bu prototifin adı ise ''PRODİGY'' Bu aletin çalışma şekli ise, freknsları ile enerji transferlerini kolaylaştırabiliyor. yankılanan bu iki obje ilede enerji tranferleri yapabiliyor.Ve belli mesefalerde ve metal olmalarına rağmen bu işlemi gerçekleştirmyi başarabiliyor.bu teknoloji bence günümüzdeki bataryaları çöpe atmamızı sağlayabilir.

5)Yapay Solungaç:

Halen yapım aşamasında olan bu icat İsrailli bir bilim insanı olan Alon Bodner'in icadının adı ''LikeAfish(Yapay solungaç)'' , çalışma prensibi ise Santrifuj kullanarak hava geçirmez bir alanda suyun basıncını düşürmek.bu aletin en iyi şkilde çalışması ve kullanılması için aletin bir dakikada 190 dakika suyu geçirmesi gerekmektedir. Bu buluş daha bu seviyeye ulaşamadığından halen yapım aşamasında kalmıştır. Ama tamamlanması fazla uzun süreceğini sanmam yakında belkid balık insanları görürüz belli mi olur.

Ekim 20, 2016, 07:46 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 2 Yorum

  1. default
    Misafir 29 Ekim Cumartesi 18:09
    bir çoğu saçma malesef teknolojilife
  2. default
    Misafir 21 Ekim Cuma 11:51
    katlanabilir i 2017 de görebiliriz arkadaşlar
1

Yorum Bırak