Gelecekte Robotlar İnsanlara Nasıl Davranır ?

Gerçekten de bir robot insana zarar verebilir mi? Gelecekte yapılacak robotlar ve onların insanlarla arasındaki ilişkileri nasıl olacak?

Bilindiği üzere Google, 2013 yılında satın aldığı Boston Dynamics şirketi tarafından tasarlanan insana benzeyen Atlas robotu ve hemen akabinde aldığı hayvana benzeyen Spot isimli robot ile medyada büyük tartışmalara sebep olmuştu. Bu robotların daha fazla geliştirilmesini istemeyen büyük bir grup ve karşısında da robot teknolojisinin maksimum seviyede geliştirilmesini arzulayan başka bir grup bulunuyor. Youtube’ da bu robotlara ait, kimisi de şiddet içeren birçok video yayımlandı. Sadece robotların insanlara yapacakları değil aynı zamanda insanların robotlara yapacakları da tartışma konusu... Görünen o ki; özellikle Boston Dynamics çalışanları robotlara epey şiddet uygulamışlar.

Robotlar İnsanlara Zarar Verebilir mi?

Aslında Robotlar bugün de insanlara zarar veriyorlar. Özellikle fabrikalarda her gün binlerce kaza yaşanıyor. Tabi bu kazaların %90'ı insan hatası ile oluyor ancak yine de bir robot eliyle gerçekleşiyor. Gelecekte robot zekâları daha da gelişmiş ve yapay zekâ ile çalışır duruma gelirse durum vahim hale gelebilir. Özellikle robotların kendi kendine öğrenebilme yetilerini kullanabilmelerini sağlayacak teknoloji hayata geçirilebilirse bizi nelerin beklediği henüz muallâkta. Tartışmaların çıkış noktası da zaten tam olarak bu ihtimal! 

İnsanlar Robotlara Zarar Verebilir mi?

Yukarıda bahsettiğimiz Atlas ve Spot isimli robotlar daha ilk günden test amaçlı da olsa Boston Dynamics çalışanları tarafından güzel dayaklar yiyorlar. Aynı şekilde yıllardır bir insanın mekanik eşyaları parçaladığı, kırdığı, çeşitli deneyler ile yok ettiği durumlar videolardan anladığımız kadarıyla zaten mevcut.

Çoğu insan robotları organik olmayan olarak tanımlar. Biz insanların önem verdiği en önemli kıstas dış görünüş ve beynimiz gördüğümüz nesneleri benzedikleri yaşam formuna göre grupluyor. Peki ya robotlar da acı çekiyorsa? Beynimiz bir robota vurulduğunda onun acı çekebileceğine pek ihtimal vermiyor! Fakat yanılıyor olabiliriz. İşte burada büyük bir görüş ayrılığı söz konusu. Medyada büyük yankı bulan bu tartışma henüz bir sonuca ulaşmış durumda değil. Bekleyip göreceğiz… 

 

Aralık 7, 2016, 20:30 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak